Even binnenkijken in de winkel van Hendrik Kuip en Martje Verberne Aan het begin van de negentiende eeuw was De Koog sterk in verval geraakt. In de notulen van de municipaliteit werd in 1810 genoteerd dat het dorp nauwelijks dertig huizen, hutjes en woninkjes telde: 'En dan nog in de bouw- valligste staat, van ieder ogenblik door het instorten deszelfs ellendige bewoners te doen omkomen - terwijl de armoede er zodanig is toegenomen, dat zij zich zelve niet langer kunnen onderhouden.' Het hier geschetste beeld gold niet voor alle inwoners van De Koog, zo blijkt uit de boedelinventaris van het echtpaar Hendrik Cornelisz Kuip en Martje Willems Verberne. Hendrik overleed op 6 oktober 1809 in De Koog en zijn weduwe liet anderhalve maand later de boedel inventari seren. Haar man had gevaren als stuurman en schipper. In 1809 hadden ze een winkel en daarnaast hielden ze wat vee. De gede tailleerde beschrijving van hun bezittingen laat zien dat ze tot de Texelse middenklasse behoorden. Wat was er te koop in hun winkel? Groene erwten bijvoorbeeld, evenals witte bonen, rijst, gort, Friese aardappelen, pruimen en rozijnen. Wie thee wilde hebben, kon kiezen uit verschillende kwaliteiten die respectieve lijk best, ordinair, gemeen en slecht werden genoemd. Diverse schoonmaakartikelen wa ren voorradig, zoals stijfsel, blauwsel en groe ne zeep. Met luiwagens, boenders, heibe zems en lange stoffers konden de vrouwen flink aan de slag. Ook was er kaas, zout, je never, azijn, raapolie, gerookt spek, tabak, snuif, zoethout en turf te krijgen. Blijkbaar was er genoeg klandizie om de winkel open te houden. Volgens het schuldregister waren er nog zeventien openstaande rekeningen, wegens geleverde winkelwaren: De leveranciers van de winkel woonden voor een deel op Texel. Andere artikelen werden van elders aangevoerd. De grutterswaren kwamen van Hendrik Reijmer (afkomstig uit 'Kleefland') in Amsterdam. Hij was in 1807 op Texel getrouwd met Bregje Kuip, een dochter uit het eerdere huwelijk van Hendrik Kuip met Kaatje Gerrits Spigt. Deze voordochter was een van de erfgenamen van de boedel. Breg je had een volle broer, Gerrit Kuip. Natuurlijk had hij ook recht op een deel van de erfenis, alleen wist men niet of hij nog leefde. In 1802 was Gerrit als stuurman met het schip van Hendrik Spigt uitgevaren, en sindsdien had niemand meer iets van hem vernomen. Het woongedeelte van het huis van Hendrik Kuip en Martje Verberne bestond uit de vol gende vertrekken: een voorkamertje, bin nenkamer, spijskamer, achterkamer en zol der. Verder waren er een turfhok, koestallen en een zijboet. Het vee bestond uit een paard, een melkkoe, achttien schapen en zes lammeren Het echtpaar bezat een paar stuk ken land en een kwart deel van een houtbos je. Aan contant geld was er ruim 204 gulden in huis. Martje bezat een gouden oorijzer, gouden haarnaalden, vier gouden ringen en een paar gouden spelden. Haar bloedkoralen ketting had een gouden 'boot' (het grote zilve ren of gouden, vaak met diamanten bezette middenstuk, tevens slot, van een halssnoer zoals Friese en Hollandse vrouwen droegen). De overige sieraden waren van zilver. Hen drik bezat een paar gouden hemdsknopen en een aantal zilveren voorwerpen waaronder een zakhorloge aan een ketting. Miriam Klaassen Pieter Bakker: 28 gulden 13 stuivers 6 penningen Cornelis Nannings: 15 gulden 18 stuivers Gerrit Keesje: 10 gulden Cornelis H. Sluijsman: 73 gulden 9 stuivers 8 pen ningen Pieter Koom: 2 gulden Dirk Keijzer: 3 gulden 18 stuivers Arien G. Spigt: 92 gulden 19 stuivers Dirk Visser: 5 gulden 10 stuivers Geref. Diaconie De Koog: 8 gulden 18 stuivers Dirk Keesje: 9 gulden 16 stuivers 8 penningen Hendrik Spigt: 35 gulden 13 stuivers Dirk Mulder: 3 gulden 14 stuivers Hendrik Smit: 37 gulden Iwen Boon: 9 gulden 1 stuiver 8 penningen Gemene armvoogden Texel: 22 gulden 10 stuivers Roomse kerkmeesters De Koog: 28 gulden 8 stui vers 8 penningen Bronnen: Gemeentearchief Texel notulen munici paliteit inventarisnummer 17, Rijksarchief Noord- Holland notarieel archief inventarisnummer 4917 (1809), Rijksarchief Noord-Holland oudrechterlijk archief inventarisnummer 6817 (1809). 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 24