Waalderstraat 4 In deze tijd was het in Holland niet ongebrui kelijk dat de verkering 's nachts met medewe ten van zijn geliefde en oogluikend toegela ten door haar ouders, via een raam zich toe gang tot haar slaapkamer verschafte, waarna het minnespel kon beginnen. Dit stond be kend als queesten. Het kwam zelfs regelma tig voor dat het trouwen eerst volgde nadat de jongedame in verwachting was. Voor de boerenzoon was het van belang te weten dat zijn geliefde voor een opvolger op de boerde rij kon zorgen. In deze akte is hier echter geen sprake van. Moeder kon met dit officiële stuk een ieder die nu nog kwaad over haar dochter sprak om de oren slaan. Mies Janz de Boer was zonder toestemming van moe der en dochter de slaapkamer via het venster binnengekomen en had haar in haar slaap trachten te verrassen, maar zij had haar eer verdedigd! Maarten 't Hart <x4- Wt+V1 (fragment uit de akte) Een lang verhaal over een klein gebouwtje Tekening Niek Welboren Sinds 1980 wordt het pandje, dat een rijksmo nument is, als winkel voor dameskleding ge bruikt. Het vroegere 'familiehuisje', ook ge noemd het armenhuisje of het fundatiehuisje in de Waalderstraat, heeft een 'rijke' geschie denis. Het is jammer dat de stichtingsakte al meer dan 200 jaar onvindbaar is. In de huizentelling van 1742 werd het onder nummer 34 te Den Burg in de Waalderstraat opgenomen als 'Armehuijsje...voor memorie'. Wie hier toen gratis woonde werd niet ver meld. Bij de bewoners was niets -ook geen belasting- te halen. Als ze nog iets ter plekke zouden nalaten, verviel dat -traditiegetrouw- aan de stichting. In 1750 was het pand, staande tussen een hoefsmederij en een wagenmakerij, onbe woond. Het kan bouwvallig zijn geweest. Des tijds hadden Texelse huizen, veelal van hout en onvoldoende gefundeerd, geen lange le vensduur. Vervangingen na zestig jaren kwa men vaak voor. Texel had een flink aantal soortgelijke stich tingen, die uit barmhartigheid ontstaan zijn om arme familieleden, geloofs- of dorpsgeno ten onderdak te bieden en in sommige geval len nog een uitkering te geven. Voor de rege- cornelis pietersoon backer dit is merck van Cornelis thijsen bij hem selfs gestelt (Cornelis kan niet schrijven en zet dus een kruisje) Hpieterz abbenes Isbrant Cornelijssen notaris pub.p Pieteriansz Rebel ende een veijnster hadde opgesteken ende dat hij Mies Janz daer was ingeclommen en de schoenen uijtgetrocken en soo op het bed de waer die voomt (voornoemde) Neel Jan op lach en sliep en dat hij... 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 18