wen of andere berging waren op het eiland niet beschikbaar. De bouw van een zestal houten loodsen in het kamp op de droge afhellende grond werd diepgaand onderzocht en geadviseerd. Het materiaal moest nog elders besteld worden. Na vertrek kon hout en palen publiek verkocht worden, voor hei ningen was dat bij de boerenstand gewild. In de Vergulde Kikkert logeerde een geweer maker, die onder commando van kolonel Re- ijne stond en de publieke rust af en toe ver stoorde. Bij vlagen was hij krankzinnig en op een avond maakte hij het al te bont. De zwangere Aagje Koorn (Leek NH 1723-BGd 1826), de vrouw van chirurgijn Hermanus Mauritius Emanuelsz Ahlé (A'dam 1769-vp), werd met ontbloot sabel aangevallen. De commandant kreeg dit bericht en hem werd verzocht deze man elders op te bergen. Op een zondagavond patrouilleerde twee sergeanten in Den Burg om een deserteur op te sporen. Zij vonden hem niet, maar wel de zwaar beschonken vroedvrouw van Den Burg en haar brachten zij thuis. Hun commandant schreef aan de gemeente raad over ingezetenen, die deserteurs 'ver schuilden' en plunjes afkochten. Hij moest na herhaalde klachten veronderstellen dat de politie niet volgens de voorschriften werkte om wanorde tegen te gaan. Hij zou het gou vernement inlichten. Het gemeentebestuur stuurde hem een antwoord op poten: 'Wan neer zijn door U klachten geuit? Wanneer hebben inwoners hulp verleend aan deser teurs? Voor het opkopen van militaire goede ren werd in juni 1802 de jood, Abraham Meij- ers, gevangen genomen en van Texel weggevoerd. Op Uw aangeven zijn Cornelis Kok en Pieter Lindgreen beboet. Voor het wegbrengen van deserteurs is Hendrik Jansz Kok al op 14 juli door het gerecht veroor deeld. Hieruit blijkt het tegenovergestelde van Uw veronderstellingen. Wij hebben ons inge zet voor ons land en voor de harmonie tussen de bewoners en de troepen. Uw aansporing en hebben wij niet nodig en Uw terechtwijzing verdienen wij niet. Onbeschroomd wachten wij de reactie van het gouvernement af.' Zo'n houding had effect, luitenant-kolonel Reijne deelde omgaand officieel mede dat nog verscheidene deserteurs zich verspreid over Texel ophielden en hij verzocht de ge meenteraad vriendelijk en 'in gepaste termen' om medewerking. Eind oktober kwam via commissaris Wagen- dorf reactie op de brief over de te bouwen loodsen. Hij had een bespreking gehad met leden van het Staatsbewind en van de Aziati sche Raad. Het besluit was genomen om op korte termijn met twee gehuurde schepen 450 manschappen naar De Kaap te vervoeren. Er werd rekening gehouden met 100 zieken, die in De Schans verbleven. Tegen het bouwen van houten schuren in het kamp bestonden ernstige bezwaren. Op het eiland zou nog voor ongeveer 500 infanteristen onderdak moeten worden ver zorgd. Daarvoor liet het gemeentebestuur door een viermans-commissie alle leegstaan de gebouwen in Den Burg inspecteren. Na onderzoek bleek dat in deze gebouwen meer dan 400 man kon worden ondergebracht, maar voor de kookplaatsen moesten nog eni ge veranderingen komen. Twee timmerlieden en twee metselaars werden op inspectie ge stuurd en 's avonds ging de schout en de se cretaris met het rapport naar Wagendorf, die hiermee instemde. Op 2 november werden gehuurd: De Wezenschuur aan de Hollebol, nu Burg wal genaamd. Huursom een stuiver per week voor iedere man. Alle schaden aan het ge bouw, die de militairen zouden toebrengen, werden vergoed. Het Gasthuis, Gasthuisstraat [36] van de Diaconie van de gereformeerde Kerk op de zelfde condities. Bovendien werd voor drie gulden per maand de daarbij staande boet als kookplaats gehuurd. De Vergulde Kikkert, Gravenstraat 33, ei gendom van de erfgenamen van Nanning Jansz Kikkert (1735-1791), waarvoor optrad de zoon Dirk Nanningsz Kikkert (1772-1834). De huur van het huis werd wekelijks ander halve stuiver per man en voor het boetje, dat nog gebruikt werd door Reijer Jansz Boersen (1749-1815) en zijn vrouw Neeltje Cornelisd Koorn (1752-1830), voor tien stuivers per week. Het achterhuis en de keuken zou als nog gecontracteerd worden in het geval Reij er en zijn vrouw naar elders verhuisden. 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 12