MEDEDELING CONTRIBUTIE REACTIE op 'Dijkdoorbraak in 1697' bij Oudeschild (nr. 61) REACTIE -op de foto van pagina 12, nr. 61 -op de foto van pagina 20, nr. 61 Simon Dros De volgende nummers van ons blad zijn niet meer leverbaar: 10-11-13-15-16-20. Voor nabestelling zie colofon. Er zijn leden die nog geen contributie voor het jaar 2002 betaald hebben. Zij vinden een herinnering bijgesloten in dit maart nummer. Wanneer er geen betaling plaats vindt vóór juni, wordt u geacht geen be langstelling meer te hebben in het lidmaat schap van onze vereniging. U krijgt dan geen boekje meer toegestuurd. Je krijgt een foto in je hand en probeert te achterhalen wat er allemaal geschied is. Hier en daar gevraagd en een vergelijking ge maakt met een vrij oude topografische kaart van Texel. Intussen heb ik een gesprekje ge had met Jan T. Bremer en die zei dat ik wat beter in mijn boekenkast had moeten kijken en wel in deel II van de Convexe Kustboog van Henk Schoorl. Niet alleen staat daar dezelfde tekening van Pieter Muller, maar ook hoe men de doorbraak heeft aangepakt. Vanaf pagina 305 kunt u deze geschiedenis lezen. De plaats is wél goed gekozen. In het rapport wordt gesproken over '400 roeden ten noordoosten van Oudeschild'. Dit is ongeveer 1,5 km. En dat is dan de afstand gerekend tussen de supermarkt van Erik Kalverboer tot aan de dijkdoorbraak. We moeten niet verge ten dat de haven toen nog niet was aan gelegd. Een telefoontje van Cor Oudendijk uit Oud karspel leerde me dat deze foto NIET op Texel is genomen maar in café 'de Bredero' aldaar. Het is de operettevereniging 'Or- pheus', die, na een succesvol optreden van de operette 'Marijke van Scheveningen' op de foto is gegaan. We schrijven het jaar 1918. Cor, van harte bedankt voor je reactie. De intocht van Sinterklaas in de sneeuw. Hier kwamen verschillende reacties op. Corrie Witte wist te melden dat het in het jaar 1970 moest hebben plaatsgevonden. Tante Door had haar fotoboeken nageplozen, want ze wist dat ze op die dag foto's gemaakt had. Ze noemde het jaar 1965. En dan nog een reactie van Gré Zoetelief. 'Dat paard was van ons. Het was vlak voor ons trouwen en we trouwden in 1967, dus moet het daarvoor gebeurd wezen.' De Texelse Courant van dinsdag 23 novem ber 1965 geeft tante Door gelijk. De kop van het artikeltje luidt dan ook: 'Sinterklaas maak te intocht per arrenslee.De weersomstandig heden moeten in den lande bar slecht ge weest zijn, want er is sprake van vele afgelas tingen van de activiteiten rond de intochten van de vele Sinterklazen. De intocht met de kotter was dan wel geschrapt, omdat men het niet verantwoord vond om al die kleuters in de felle kou te laten kleumen. De Sint ging per taxi naar het Schilderend, alwaar hij over stapte in de arrenslee. Het idee was van Jan Agter sr., die in allerijl een ar gebruiksklaar had gemaakt. De Sint werd in Den Burg voor afgegaan door de drumband Margaretha Sin clair. 'De meisjes hadden de grootste moeite op de been te blijven en de talrijke valpartijen hadden duidelijk nadelige invloed op de kwa liteit van de muziek.' Omdat de geluidsinstal latie het ook nog niet deed waren de toespra ken onverstaanbaar en ook de liedjes en de voordrachten van de kleuterscholen gingen verloren. 'Na het zingen van enkele liederen met begeleiding van het Fanfarekorps ging iedereen weer gauw naar huis' ledereen bedankt voor de vriendelijke mede werking, 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 5