31 Trouwvermaninge tot de Oost-Indische Vaer- ders. Wilt ghy verre Reyse varen Naer het Rijck Oost-Indische Landt Daar de Sonne vuyrigh brandt Wilt de vreemde Vrouwen sparen, Neemet op U drincken acht en verschoont U kleeren sacht Suyver zijn, verlenght de Jaren. (Onbekende bron) Was de reis naar Java met een tussenstop bij Kaap de Goede Hoop en het verblijf in de tropen al een buitengewone ervaring, het va ren naar en handelen met de Chinezen was daarna weer een heel andere belevenis. Al vóór 1600 werd door de Portugezen op China en Japan gevaren. De zeeman Dirk Gerritsz Pomp uit Enkhuizen bracht zijn kennis daar over in Holland. Tussen 1700 en 1730 brach ten Chinese zeelui met hun jonken de thee - van slechte kwaliteit- rechtstreeks naar Bata via. Daarna stuurde de VOC jaarlijks vier schepen naar China, maar omdat de Chine zen alle heidenen gelijk behandelden, kon Het gevolg was dat Hollanders, Engelsen, Fransen, Zweden en later ook Amerikanen daar in concurrentie kwamen. De contacten liepen via Chinese handelsfirma's. De com pagnie sloot met één van de tien handelshui zen overeenkomsten, waarbij door geschen ken het zakendoen soepel kon verlopen. De ze manier had voor- en nadelen maar ook daar was handel een zaak van relaties en vertrouwen. Europeanen mochten niet in de stad Canton komen. De schepen meerden af bij de voorstad Whampo aan de Paarlrivier. De opvarenden mochten daar bij toerbeurt passagieren, bij voorkeur op zondag. Er was voor hen een kroeg ingericht. De kooplieden van de factorij maakten ge bruik van tolken en geldwisselaars, huurden pakhuizen, van waaruit de aangevoerde goe deren, zoals peper, zilver, al of niet gemunt en tin uit Banka, werden verkocht en de aankopen werden verpakt en opgeslagen. Een aantal dienaren van de VOC was daar mee bezig. Bij de aanvoer werden als delica tessen of specialiteiten de eetbare zwaluw- De Europese Jactorijen buiten de muren uan Canton op de oeuer van de Parelrivier. Na een grondi ge verbouwing omstreeks 1750 was de VOC-post (rechts) een statig gebouw geworden met een galerij die uitzag over de rivier. Aan de achterzijde lagen enige pakhuizen. De Engelse factorij ivas nog indrukwekkender, zoals ook bij de onderlinge verhoudingen paste. Anoniem Chinees schilderij eind 18de eeuw (Maritiem Museum Rotterdam) tiililUiUllHittl

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 33