Versterking en verdediging Kees de Jager Willem J. Kikkert 14 blijven maar ook steeds dieper zou worden. Reeds nu is de Kil een uitstekende haven, schreef Witsens: de diepte in de Kil heeft reets bequaamheidt om vrij diep gaende schepen in te zetten, zijn breete is als in de kaert hier nevens werdt vertoont ...De weini ge droogten die daer in zijn, zeer licht wech zijn te nemen. Bij het punt e zou een sluis moeten komen die het aan kleine vaartuigen mogelijk zou moeten maken daardoor naar de Kaaghaven -lees: het Hoornder haventje- te varen. De dijk aan de zijde van de duinen, bij het punt b, zou niet erg sterk hoeven te zijn, omdat de zee daar in het algemeen nogal ondiep was. Een plaatselijke diepte bij de Galgenduinen zou gemakkelijk gesloten kunnen worden. Het is duidelijk dat zo'n haven, één die de grootste van het land en van Europa zou moeten worden, goed verdedigd moest zijn. In de eerste plaats tegen storm en wind. Daartoe zou de dijk aan de binnenkant van aarde moeten zijn en aan de buitenkant met wier beschermd. Een voordelig aspect was bovendien dat de haven aan de twee zijkan ten reeds beschermd was door het land, aan de zuidkant door de duinen van het Horntje, de Galgenduinen, en aan de noordkant door de dijk bij Oudeschild. Voor zandplaten die buiten de dijk zouden ontstaan, hoefde men niet bang te zijn omdat die buiten de ingan gen tot de haven zouden blijven, als gevolg van het in en uitstromende water. Bescherming tegen de vijand zou geleverd kunnen worden door het fort van de Schans en verder door nieuw aan te leggen militaire versterkingen bij de Galgenduinen. Fraaie plannen, die niet uitgevoerd werden. Waarom? Vermoedelijk zullen financiële re denen een rol gespeeld hebben. Het boek van Witsens, waarin deze plannen beschre ven werden, had niet op een ongunstiger tijd stip kunnen verschijnen. Het werd gedrukt in 1671. Het daarop volgende jaar, 1672, werd het 'rampjaar' genoemd. De Zeven Provinci ën raakten verwikkeld in een zware oorlog: ze werden toen van drie kanten aangevallen, door Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen "Het volk was redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos", werd gezegd. Ze had den toen wel wat anders aan het hoofd dat het bouwen van een fraaie haven bij Texel. Wat zou Texel een andere ontwikkeling heb ben doorgemaakt indien die haven wel ge maakt zou zijn! Afb. 1. Ontwerpschets van de haven bij Nieu we schild, volgens N. Witsen (1671). Afb. 2: samengebonden groepen palen vol gens het plan van Witsen. Afb. 3: Schets van de te ontwikkelen haven in de latere Prins Hendrik polder, volgens de plannen van Witsens. De Galgenduinen, links, zijn de duinen bij het Horntje. De Oude Sluys is de tegenwoordige Havensluis bij de Alexanderhoeve. De Kage haven is het toen malige Hoornder haventje. Bij s zien we Oudeschild en bij d de Schans.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 16