lia's, sierkersen, esdoorns, hortensia's- kwa men van die kwekerij. In april 1859 -hij was inmiddels 63- keerde Von Siebold naar Japan terug als adviseur van de Nederlandse Handel Maatschappij. De opvolgers van de VOC hadden hun con trole over Japanse aangelegenheden moeten overdragen aan het Ministerie van Buiten landse Zaken. Na zijn aankomst in Nederland vertrok hij naar zijn geboortestreek Beieren, om er aan zijn verzameling en zijn boeken te werken. Hij had ook nu weer planten meege nomen, zoals Hydrangea paniculata (pluim- hortensia), Malus floribunda en Prunus sie- boldii (sierappel en sierkers) en Spiraea thun- bergii. Het is niet erg zinvol om de namen van alle door Von Siebold ingevoerde planten hier af te drukken. Maar om een indruk te geven van de aantallen plantensoorten met hun variaties alleen al uit Japan: van de lelies 46; de pioe nen 41; de coniferen 110; van de bomen en heesters ongeveer 300; palmen en 'cycadee- en' 8 en vaste planten meer den 100. de, zoals Juniperus sinensis, Pinus parviflora, Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis', Thuja orientalis. Van de bomen en heesters de es doorns (Acer), sierkersen (Prunus), Mahonia japonica, randpalm (Buxus), dwergkwee (Chaenomelis), Clematis, Weigelia, olijfwilg (Elaeagnus), Chinees klokje (Forsythia), to- verhazelaar (Hamamelis), hortensia (Hy drangea) en Japanse familieleden van de Gelderse roos (Viburnum). De Oost-Indische kers (Tropaeolum) zult u er tevergeefs tussen zoeken. Net zo min als het Kaaps viooltje uit de Kaap komt, komt deze plant uit Oost-lndië, maar uit Zuid-Amerika. Jaap Kortenhoeven Capelle a/d IJssel Illustratie uit de Flora van Heimans, Heinsius en Thijsse, uitgave 1930 vtnrrn> 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 11