REACTIE 1 In het verhaaltje over de Beukema's naar Texel, in ons blad nummer 60 op blz. 22/ 23, kwamen enige vragen voor, die met gebruikmaking van het boerderijen boek en het bevolkingsregister van 1840 groten deels op te lossen zijn. Met de Aptenpolder kan de polder Waalen burg bedoeld zijn. Deze polder had een bij zondere status. Al in 1742 was de omschrij ving: 'in de Ambagtheerlijckheijt.' De Beuke ma's kwamen vanaf Oosterend over Bargen, langs de Zaandammerdijk via de Limietweg op de Hoofdweg. De familie Houwenga werd op de heen- en terugtocht bezocht. Pieter Bartelsz Houwenga (Ulrum 1785-vp) (vp=vertrokken van Texel), was getrouwd met Agatha Abelia Bekkering (Leens 1792-vp). Zij hadden een zoon, Abra ham, die in 1820 te Wester Emden was ge boren. De gastvrije Houwenga was in 1840 vrachtrijder. Hij woonde met zijn gezin bij Ruimzicht, Hoofdweg 30, maar niet op deze boerderij. Pieter Roelofsz Stoepker (Ulrum 1799- 1850) was in het jaar 1838 nog zetboer op de boerderij Breda, Postweg 27 en kwam daarna op Vruchtbaaroord, Hoofdweg 18. P.S. Noordhof was uit Zuid-Holland geko men als zetboer op de boerderij Sibe- rië/Blandenberg, Postweg [155], Bij die plek werd naderhand de nu bestaande boerderij Weilust gebouwd. Van Noordhof, die vóór het jaar 1840 van Texel was verdwenen, is wei nig bekend. Eelke Rens SINIA (genoemd Sinior) was in 1813 te Grijpskerk geboren. Deze ongehuw de zetboer woonde in 1838 met vier bouw knechten en Leentje Tanis als dienstbode in een keet op Hoofdweg 66, de boerderij Ons Genoegen/De Volharding is daar gekomen. KWIK in de twee vestingwerken is een grappige anekdote, waarvan zelfs Gerrit Gerrits nooit heeft gehoord. De forten De Schans en de Redoute werden gepasseerd nadat van Den Burg via de Schansweg naar Oudeschild werd gereden. In ijzeren kogels zat geen kwik. Ook in de -hier nooit gebruikte- granaten was het gebruik van kwik onbekend. Voor verontreiniging met kwik hoeven de bezoekers van De Schans niet bang te zijn. In Amsterdam, waar spiegels werden gefabriceerd, werden kwikresten ge vonden. Cor Reij "REACTIE Z Op het artikeltje over 'een vreemde patrijs' in ons blad nummer 60 op bladzijde 14/15 werd tweemaal gereageerd. Daarvoor onze hartelijke dank (Redactie). Allereerst kwam er een telefoontje van de oud-Texelaar Cor Kievits, die in Amstelveen woont. Cor kende de historie van de drank vernietiging uit een van de vele verhalen van zijn ome Piet. Petrus (Piet) Johannes Verber- ne (1893-1969) was textielhandelaar en woonde Molenstraat 17 in Den Burg. De goederen van de strandvonderij werden in Den Burg opgeslagen in een grote geel ge verfde schuur, die stond op de plek waar later het voorgedeelte van Casino in de Zwaan straat werd gebouwd en nu een grote bouw- kavel is. De sterke drank was daarheen gebracht en opgeslagen. Door dikke teerstrepen, die dia gonaal op de stapels kisten waren gezet, kon men dadelijk zien of de zending nog compleet was. Bij de verkoping door de strandvon der/burgemeester werd de bodemprijs van tenminste de verschuldigde invoerrechten en accijnzen niet gehaald, want de centen zaten in die tijd nogal vast. Daarna werd de volledige hoeveelheid naar de hoek van de Zwaanstraat en de Molen straat gebracht. In het -nog steeds bestaan- de- rioolputje bij Molenstraat 15 verdween het kostelijke vocht uit de kapotgeslagen flessen. Wekenlang rook de buurt naar deze verspil ling en ome Piet had jarenlang wroeging, dat hij geen beter bod had uitgebracht. Mevrouw Els ter Braak-van der Velden te Oss schreef in de navolgende brief: 'Cornelis Jansz Kalis woonde in Den Hoorn en was koster van de Doopsgezinde Kerk. Zijn ouders (vader was Jan Kalis Jan de Kol) woonden in Den Burg en Cornelis was 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 5