op dat ik in het huis met de barometer gebo ren ben, maar mijn zus Rie kwam in een huis ter wereld dat nog bekender zou worden, want de Rijmelaar betrok in 1933 het pand aan de Oesterstraat waar nu Cor Ellen zetelt met zijn tuin vol juttersattributen. Op heel wat films en video's moet het vastgelegd zijn. sterk domineerde. Door de week luisterde ik vaak op bed naar de oefen-uitvoeringen van Excelsior in 'het Gebouw', en zondags speel de mijn vader zijn vaak behoorlijk ingewikkel de melodieën op het harmonium, waarvan ik mij naast de warme klank ook het gehijg van de blaasbalg nog goed herinner. Op Peperstraat 35 werd in september mijn broer Hans geboren. In de Texelse Courant werd zijn komst aldus aangekondigd: Vanavond bracht de ooievaar Bij ons een nieuwe Rijmelaar Hans is hij geheten Met vreugd doen wij 't u weten Het wonder gebeurde: Huib had zijn stek ge vonden. Uit allerlei herinneringen blijkt dat er eindelijk een plek was waar hij zich thuis voelde. Ondanks de moeilijke omstandighe den van crisis en werkeloosheid, heerste er in het huisje meestal een vrolijke sfeer. Het was een tijd waarin voor mijn gevoel de muziek Rentenaar won de wedstrijd met de prachtige kroon van gekleurde lampjes die hij op het dak van zijn garage had gemonteerd. Dat waren nog leuke dingen voor de mensen, maar internationaal viel er niet veel plezier meer te beleven. De gevolgen daarvan waren ook op Texel goed te voelen. Geleidelijk aan viel de schaduw van de oorlog over ons le venDuitsland drong Polen binnen en de mobilisatie werd afgekondigd. in het winkeltje van Arie Timmer, waar ik als jochie van zeven boodschappen moest doen, hoorde ik de mensen bezorgd met elkaar pra ten: 'Zullen we nou weer oorlogsbrood krij gen? Moet alles weer op rantsoen?' De krant werd thuis met extra aandacht gelezen. Ik hoorde over de Finnen die als helden vochten Ook in die woning had De Rijmelaar het al gauw weer bekeken en omstreeks 1935 streek hij neer in het bovengenoemd huisje, Peperstraat 35. We tuurden er inderdaad te gen een lang hekwerk aan, maar als we bo ven uit het raam keken, zagen we een van de mooist denkbare Texelse landschapjes, de witte boerderij bij het 'Koppesbossie' en daar achter de lange streep van de dijk langs het Wagejot en de Kaap. Zoals gezegd, er ge beurden leuke en minder leuke dingen. Tot de leuke herinne ringen reken ik het feest waarbij heel Oosterend deelnam aan een wedstrijd. Vermoedelijk in ver band met het huwe lijk van Juliana en Bernard, was er op het dorp een prijs vraag uitgeschreven. De meest originele versiering zou be loond worden met een fraaie prijs. Mijn ouders deden ook mee. Ze hadden het voortuintje volgehangen met oranje beschilderde klompen en roodwit- blauwe slingers. Daartussen hing een groot bord met de tekst: Zo lang de prins op klom pen gaat, de middenstand niet ondergaat. (Het versje herinner ik me niet exact.) 18

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 20