DIJKDOORBRAAK IN 1697 BIJ OUDESCHILD Cor Reij NASCHRIFT: Bronnen: Simon Dros toen 17-5-1817, 4-7-1817 en 20-9- 1817 werden gehouden, bleef de zaak onvermeld. Het begraven der lijken te Oudeschild ontbreekt in de burgerlijke stand. Begin van het jaar 2001 werd de geschiedenis van de April uitge zocht en het artikel bij de redactie ingeleverd. Eind augustus kwam een Ameri kaans echtpaar op bezoek in het Texelse gemeente-archief. Me vrouw bleek op zoek naar haar 'roots', die in Zwitserland lagen. Daar had zij op de ambassade gehoord van het vertrek van het schip 'de April' vanuit het zeegat Texel. Van haar voorouders wist zij dat door tyfus velen van hun reisgenoten waren gestorven. Aan haar werd in het kort verteld wat in het archief gevonden was. Zij wil de met haar man Oudeschild be zoeken om de Nederlands-Her vormde kerk -helaas zonder begraafplaats- en het fort De Schans te zien. Daarna wilden zij ook een bezoek brengen aan Wie- ringen. Na de toezeggingen nog nadere gegevens aan Wil Braam vanuit Amerika te sturen, zijn zij zeer voldaan vertrokken. Als interessante informatie wordt ontvangen, zullen die nog worden gepubliceerd. GAT 265, 326 (ingekomen stuk ken). 330 (brieven 40/91), met dank aan Wil Braam. In woelig vaarwater. Thea Rood- huyzen 1998 K M Schepen 1814-1862 A. Ver meulen 1966 In het fotoarchief van Ecomare vond ik bij toeval een foto van een kaartje uit 1697. Het is een kaartje van een dijk doorbraak ten oosten van Oudeschild en getekend door een zekere Muller. Waar de dijkdoorbraak precies heeft plaatsgevonden is waarschijnlijk niet meer te achterha len. De tekst op de tekening (pagina 11 bovenaan) ver meldt het volgende: Afbeeldinge van de gelegenheijt wijte ende diepte van den Dijck-doorbraack beoosten het Schil op den Eijlande van Texxel geschiedt den Eerste Octob' 1697 afgemeten ende getekent met Zijpsen dijckmaet tot 12 voeten in de Roede ende de Diepten met Houtvoeten Adij den 8e october 1697 bij mij Secrets: en Landt meter in Cal- lants-ooge. (ondertekening) ...Muller 1697. Mate van 20 Roeden Zijpsen dijckmaet Nota de Lijnen ABCD verbeelden de Rooijinge van de te Slaene Palen de lijn EFGH verbeeldt de Rooijinge van de Binnenbarm- te van het aard en plempwerck Alles gedaan in Presentie ende op ordre van de Heeren G. van Egmondt vand' Nijenburgh J. Wijbo ende J. van Foreest, als gedeputeerden van de Ed Hogm Heeren gecommitteerde Raden van de Staten van Hollandt ende Westvrieslandt in West Vrieslandt ende het noorder quartier Links onder op de prent staat zee - water, daarboven staat zeedijck, daarboven staat Riedt Landt, rechts van het stroomgat en boven windrooster staat Groedt Landt, evenals linksboven op de kaart. In het midden is een nooddijk getekend en daarboven staat het volgende te lezen: Deelen Kaaijdijck langh 81 roeden. Hoogh bene den den kruijn van den ouden dijck. 5,5 voet op den kruijn, 6 voet en 12 voeten gluijinge ten wedersijden is geleijt door ordre van Saes Ed Mogn. om den stroom te beletten. Op een topografische kaart van Texel van ca. 1960 (pag. 11 onderaan) ziet men tussen de Hornt (op het kaartje pl 30) en de haven een inham in de IJsdijk. Het zou moge lijk kunnen zijn dat de dijk daar is doorgebroken in 1697. 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 12