Foto 21. Een fraai overzicht van de haven met een van de feestelijke intochten van de bisschop van Haarlem. Links de zeilmakerij, winkel en woonhuis van Blom, woonhuis en schuur van C.R. Keijser Co en rechts de visafslag. Acht jaar later komt er een verzoek van de garnalenhandelaren van Oudeschild en Den Helder (1928) om een zeefmolen te mogen plaatsen. Door 'Door Eendracht Tot Vooruitgang', de D.E.T.V., wordt dit verzoek ondertekend door J. Henkes en W. Dijker en aan de Gemeente gericht. Een begeleidend schrijven is er van de garnalenhandelaren: Gebrs. Blom - C.J. Blom - G. Kuijper Cz - P. Tol - M A. Kolster - K. Duinker- A. Boon - L. Schagen. Van de zeefmachine bestaat nog een complete werktekening. Foto 22. (pagina 7) Op deze foto is te zien dat achter de schuur van C.R. Keijser Co nog een schuur stond. Van deze schuur, met 4 jongens op de voorgrond, is weinig bekend. Het kadasternummer was D. 2001 (het oude nummer 4796.1) en was vanaf 1918 in het bezit van Gerrit Dirksz Kooiman c.s., broodbak ker in den Burg. Het is een woonhuis met schuur, maar het is niet bekend wie er gewoond heeft. Het werd gesloopt in 1932. Omdat de schuur van C.R. Keijser Co nog geen verhoging in het dak heeft, is deze foto vóór 1912 gemaakt. Foto 23. (pagina 7) Het verzoek van A. Blom Jz om op sectie D 2016 een pakhuis te mogen verbouwen is daarom zo interessant, omdat in de situatieschets de eigenaren van de belendende percelen worden genoemd. Van links naar rechts: 1. Zeilmakerij Kruithoed (dit pakhuis werd in 1932 gekocht door de Visschercoöperatie Oosterend, evenals het pakhuis van TESO); 2. Kolenpakhuis TESO; 3. Pakhuis Kruithoed; 4. Pakhuis C. de Wijn; 5. Visschercoöperatie Oosterend. Van dit pakhuis moet het dak worden verbeterd en het front worden veranderd. Op een kaart van Rijkswaterstaat van 20 september 1894 staan deze pakhuizen al ingetekend (zie nr. 56, pag. 3). 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 8