to's; mw. A. Wubs-Koorn: 2 Texel route boekjes en een oud asbakje met Texels landschap erop; mw. C. Lemstra-Bakker: brieven van fam. Eelman in oorlogstijd; anoniem: kopie van een kaart van Noord-Holland en Friesland 1866 en een oude kaart van Texel, gedrukt door J.H. Brügemann. ledereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Vijftig Horszeis, door Daan Welboren; Tussen twee vufeh, door Theo Hoogstraaten; Texel, door Robert Dusar- duyn en Bart Robbers; Oud Texel vanuit de lucht, door Harry de Graaf Bij het bibliotheeknieuws in het vorige blad zijn een paar foutjes geslopen. De repro ducties waren niet van Kees Boot, maar van Kees Bos en het archief van toneelgroep Het Masker kregen we van mw. C. Schotanus-de Blaauw. Onze excuses. Heeft u nog spullen voor ons, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 312113 of A. van Heerwaar- den, tel. 313036. RECTIFICATIES 1. Foto's blz. 20, nr. 58 Op foto 2 is de burgemeester aan het woord i.p.v. prof. Keesom. Keesom zit links, voor het smalle witte gordijn. 2. Foto blz. 25, nr. 58 Er staat: In de boot v.fn.rdit moet zijn v.rn.L TEXEL TER WALVISVAART - OPROEP Al diverse jaren ben ik bezig met een onderzoek naar Texelse mannen en jongens, die ter walvisvaart gingen in de periode 1612-1800. Texel heeft in de periode 1700-1800 zeker 74 commandeurs (schippers) gehad, die in de zomermaanden met hun schepen naar het hoge noorden voeren om op wal vissen te jagen. Ik ben o.a. aan het uitzoeken hoe deze man nen leefden op Texel, waar en hoe ze woonden, eventueel met wie ze trouwden, hoeveel kinderen ze hadden, etc., maar ook wat ze meegemaakt hebben op hun reizen. Bij het doornemen van veel notariële aktes, schepenrollen, scheepsverklaringen e.d. kom je veel te weten over de manier van leven in die tijd. Hoe meer ik over deze walvisvaarders te weten kom, hoe vaker ik graag zou willen dat ik eens kon rondkijken op Texel in die periode! Mijn man Adrie en ik zijn in 1999 naar Spitsbergen geweest. We hebben daar het landstation Smeerenburg bezocht. Dit station werd in het begin van de walvisvaart gebruikt (1614- ca. 1660). Je ziet daar nog restanten van traanovens en ook diverse graven. Als je daar rondloopt, krijg je echt kippenvel en nog veel meer ontzag voor de mannen die daar werkten en leefden. Midden juni, toen wij er waren, was het mistig, nat en koud. In deze periode van het jaar waren de walvisvaar ders daar aan het werk, met wollen kleren, wanten, leren schoenen. En geen verwarming in hun hutje, alles bleef maar nat en koud! Ongetwijfeld hebben er ook Texelaars gewerkt op Smeeren burg. Misschien zijn er ook wel mannen begraven op het ei land of op Zeeuwse Uytkijk, een eilandje iets ten noorden van Smeerenburg. Er zijn daar zeker 185 graven van Nederlandse 3 Walvischvangst bij Spitzbergen in 1611. Naar gravures in Hans Egede's „Beschrijving van Oud-Groenland". 0

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 5