FOKKER S.III In 1923 verscheen Fokker met de S.III, een als tweedekker uitgevoerd lesvliegtuig, te ver gelijken met de latere Tiger Moth, met de zi- plaats voor de instructeur en leerling achter elkaar. Hij was ontwikkeld uit de S.ll met zit plaatsen naast elkaar. De Marine Luchtvaart Dienst (M.L.D.) kocht 20 van deze S.lll's, die in 1924 op De Kooy in dienst kwamen ter ver vanging van de Spijkers. Er moeten er slechts 18 geleverd zijn, omdat geen Mer- cedes-motoren meer beschikbaar waren. De lichtblauw gespoten tweedekkers hebben 14 jaar lang bij de M.L.D. gevlogen, tot 1938 toe. Ze waren echt 'onverwoestbaar', want de leerlingen gingen er dikwijls rauw mee om. In totaal zijn 22 S.lll's gebouwd. Op 3 april 1924 werden er twee besteld door het Deen se Air Corps. Deze toestellen werden in Klo- vermarken in Denemarken samengesteld uit onderdelen die uit Nederland werden ge stuurd (c/n 4713 en 4714). Ze kregen de re gistraties S-1 en S-2. De tweede vloog voor het eerst in augustus 1924, de eerste in april 1925. Hoewel de Denen de S.lll een goed toestel vonden, werden toch geen verdere bestellingen geplaatst en op 8 november 1927 werden de beide S.lll's uit de dienst genomen. Er bestaan geen foto's van de Deense S.lll's, voor zover bekend. Een opmerkelijk kenmerk van de S.lll met de Mercedes motor was de lange uitlaatpijp, die als een schoorsteen boven op de motorkap geplaatst was. Als de motor langzaam liep kwamen er prachtige rookkringetjes uit... Heel wat marinevliegers hebben in de twinti ger en dertiger jaren op De Kooy op de Fok ker S.lll leren vliegen, leder maakte er zo'n 60 vlieguren mee, alvorens op de Fokker C.l te komen. Na ongeveer 15 vlieguren mocht de aanstaande marinevlieger 'los' en zijn eer ste solovlucht maken. In de plaats van de instructeur werden dan zakken zand als bal- Een Fokker S III, lesvliegtuig, gestationeerd op De Kooy. Dit kan hem heel goed geweest zijn. 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 16