UIT HET LEVEN VAN TINUS VLAMING ("1913) 3 OOSTEREND ca. 1924 School met den Bijbel Oosterend, ca. 1916 13 Wat er eens gebeurde, zou je tegenwoordig niet meer meemaken. Tussen de school en de doops gezinde kerk stond in mijn schooltijd een afraste ring van houten schroten. Aan de andere kant van de straat stond een huis dat toebehoorde aan de diaconie van de hervormde gemeente van Ooste rend. In dit huis woonde een echtpaar dat de zorg had voor de medebewoners. Gedurende mijn schooljaren was de laatste bewoner overleden en op kosten van de diaconie begraven. Later is het oude huis gesloopt. Het eerste fluitje van de meester was geweest. Bijna tijd om de school in te gaan. Het wachten was op het tweede fluitje en dat kwam meestal een minuut of vijf na het eerste. In die vijf minuten ge beurde het: uit de richting van Spang kwam een geluid. Eerst zacht en dan werd het steeds luider en luider. Alle ogen waren naar boven gericht; daar kwam het geluid vandaan. Het was een vliegtuig! Het kwam laag over. Omdat alles toen nog ruim was, kon dat. Het heeft toen buiten het dorp een rondje gemaakt en is op zijn terugtocht nog lager over ons heen gevlogen. Wij zwaaiden naar de piloot en hij zwaaide terug! Hij raakte hierdoor zijn handschoen kwijt. Het vliegtuig was een dubbel dekker Fokker en was op het vliegveld 'de Kooy' gestationeerd. De hele school was in rep en roer. De meester kon niets meer met ons beginnen. Hij heeft ons toen ten einde raad maar een vel teken papier gegeven en gezegd: 'Jongens en meisjes, gaan jullie maar uittekenen wat je allemaal hebt gezien. De mooiste tekeningen sturen wij op.' Toen was het rustig in de klas. De meeste kinderen maakten er niks van, behalve Klaas en Teun Eel- man. Die woonden in 't Noorden op de boerderij 'de Goede Verwachting'. Uiteindelijk zijn die teke ningen opgestuurd, als zijnde de mooiste. Het voorval had nog een lelijk staartje. Men mocht boven een dorp niet laag vliegen en al helemaal niet boven een school. De piloot kreeg een schrob bering en mocht een week lang niet de lucht in. De school kreeg als dank twee of drie reclameplaten van de Fokkerfabriek met verschillende toestellen erop afgebeeld. Tinus Vlaming (In aansluiting op dit verhaal volgen hier foto's en gegevens over Fokkervliegtuigen in de jaren '20, met dank aan Bob Dros, Amsterdam.)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 15