Mathijs M. Bakker wil zijn lokaal met vergunning verbouwen, gelegen Oudeschild haven, kadastraal bekend sectie D 1739/1740. De aanvraag is ondertekend op 20 september 1909. De tekening is gemaakt op grauw papier met een timmermanspotlood en het handschrift is dat van de timmerman Piet Boom. A. Jz Dalmeijer schrijft op 22 september: 'Bouwaanvraag van MM. Bakker om het schippershuis, veraunninaslocaal op de haven te verbouwen. Uit de tekening blijkt dat in het pakhuis, de woning, het kamertje, buffet en gelagzaal alles onveranderd blijft, doch dat van het gelag- of vergunningslocaal zoo veel mogelijk de zoldering wordt verhoogd van 2,59 tot op 2,99 Meter. Dat men aan de frontmuur aan de havenzijde wenscht te vernieuwen van heel steen met 3 ramen en in de endgevel 1 glazen deur en met vijf achterovervallende lichten. De vloeroppervlakte van bedoeld locaal 46,56 m2. Het te verkrijgen licht kan ruim één zesde van het vloeroppervlak bedragen. [7,93 m2] De te verkrijgen ventilatie (Art. 15 Drankwet) kan uit de tekening beloopen 2,50 m2 in plaats van 2,91 m2. De ontbrekende aanvoer van buiten lucht (Art. 18 Drankwet) is wel te vinden in de andere houten buitenwanden of ramen of deuren. Volgens Bouwverordening zou UEAb. deze aanvraag kunnen vergunnen doch volgens Drankwet nader kunnen overwegen.(Het is niet meer na te gaan of er bezwaren waren van B&W of dat de tekening moest worden aangepast.) Foto 11Achter de masten van de schepen op de haven van links naar rechts: zeilmakerij van Klaas Duinker, schippershuis, schuur bij de molen en de tagrijnwinkel van Gerrit Blom, (aug. 1929) Het is het jaar 1926 als M. Blom Jz, namens G. Blom Jz aldaar, een aanvraag doet om de 'zijlmakerij' gelegen te Haven Texel, sectie D 2037 te mogen verbouwen tot een winkel. Tegelijkertijd verzoekt hij te mogen maken van 'eene stoep op den openbare weg', vóór gemeld pand, ter breedte van 1 meter. De mannen ondertekenen de aanvraag op 3 augustus 1926. Nadat G. Blom is verhuisd, verwerft J.D. Bakker het huis met winkel. Op 21 augustus 1933 vraagt hij vergunning aan tot het bouwen van een café met woning en weegbrug, onder kennisgeving dat gesloopt zal worden het woonhuis met winkel, kadastraal bekend Sectie D 1739/1740. 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 9