jes met plaatjes;mw. N. Collou: kopie oude ansicht Groeneplaats; dhr. G. Jansen: 20 eeuwen Nederland en de Nederlanders, Feesten en Gewoontes; erven Boom: foto lammerenmarkt; Gemeente Texel: Het verhaal achter de graf steen door A. van Dijk. ledereen nogmaals hartelijk dank! Heeft u nog iets voor de bibliotheek, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 312113, of A. van Heerwaarden, tel. 313036. REACTIE Van de heer Gelein Jansen ontvingen we een aantal opmerkingen en aanvullingen op ons vorige nummer, waarvoor onze dank! Blz. 3 Simon Dros schrijft over niet meer te achter halen tekeningen van de haven in het Ge meentearchief. Er zijn vele tekeningen in het archief van de Stichting Texels Museum Eco- mare. Blz. 5 (tekst onder bovenste foto) De concurrentie strijd Teso versus Bosman was niet gelegen in het feit dat de vissers en schippers klaag den over het hoge gebouw van Bosman, maar men greep wel iedere gelegenheid aan om hem weg te pesten. Blz. 11 De Ned. Wolfederatie werd in 1947 opgericht (16.000 leden, Th. Hin in het bestuur). Blz. 13 Bij het artikel 'Woltrappen' staat dat de scha pen van Van der Star in de Slufter liepen. Een telefoontje naar Flip Stark bevestigt mij dat na Thomassen, de pacht van de Slufter naar zijn vader Frans Stark ging (de Van der Starren woonden al wel in de polder). Blz. 17 In de jaren '80 en '90 zat ik in de Gemeente raad en in het prieel hing het jachttafereel. In de zgn. B&W-kamer hing 'Salomo's oordeel'. Ze staan nu in de kelder van het raadhuis opgeslagen. Blz. 20 Over de opgravingen van het Monnikenlandje staat meer te lezen over Pastoor Brinkman en zijn opgravingen aldaar in het boek 'Buurt schappen op het oude Texel' van J.C. v.d. Pijl. Blz. 26 Het eerste bergingsbedrijf op Texel was in derdaad van Grimijzer (met een s in de oude kranten). Grimijser werd de voorloper van J.C. Rab, die het betonbedrijf van W. Grimij ser overnam. Grimijser pakte van alles aan: hij kocht een winkel in de Binnenburg en ver kocht het een week later aan Albert Heijn. Het voorval op de foto staat vermeld in de Tex. Crt (15/6/1927) en de plek was voor Duinoord (op de foto even verderop staat Bland en Berg, er staat bij dat Jild Zuidema ter plaatse een foto maakte) en in de Kroniek van Eier- land blz. 83 staat dat dit gebeurde in 1930....met namen). In 1929 liet hij een huis in De Koog bouwen. Achter de smederij van het MJM te Oudeschild staat nog een regen put met inscriptie Grimijzer. OPROEP Land- en tuinbouwgewassen van Texel Een jaar of zes geleden ben ik min of meer toevallig tegen iemand opgelopen die zich bezig hield met het telen van oude land- en tuinbouwgewassen, zoals granen en groen ten. Sinds die tijd ben ik daar behoorlijk van gecharmeerd, vooral vanwege de enorme verscheidenheid die in het verleden bestond bij allerlei soorten groenten en akkerbouwge wassen en soms ook door de verrassend goede smaak, 'zoals je ze tegenwoordig nog maar zelden tegenkomt'. Maar een eerste gedachte is, dat Texel geen traditie lijkt te hebben op dit gebied. In onze omgeving is wel een zeer rijke Noordholland se traditie op het gebied van de teelt van bo nen, als citroenboon, witte krombek, Noord hollandse bruine, Noordhollandse kleine brui ne, goudkorrel en Blokkerder boon. Er is ook een Wieringer aandeel in de oude rassen, met een Wieringer erwtenras en een Wierin ger bonenras. Uit het Waddengebied bestaat een Skielger zomergerst, uiteraard van Terschelling, die zelfs heel laat (als het land weer door de zee was ondergelopen in het vroege voorjaar) nog gezaaid werd om alsnog een redelijke 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 5