welkomd worden. Zo is het mogelijk geworden dat vele Texelaars inzicht konden krijgen in de werkwijze van de actieve leden van onze vereniging. Het is dan ook verheugend dat deze dagen bijzonder succesvol voor on ze vereniging zijn geweest. De ledenvergadering zal op 22 februari 2001 worden ge houden. Wij wensen u veel leesple zier met dit kerstnummer en bijzonder fijne kerstdagen en jaarwisseling toe. INHOUD Colofon1 Van het bestuur1 Inhoudsopgave 2 Nieuwe leden2 Van de redactie 2 Bibliotheeknieuws 2 Reactie en oproep3 Oudeschilder haven S. Dros5 Feugels kieke in 1902 I. Maas9 Na den Storm, S. Dros 14 Brand bij Gerrit Kikkert C.J. Reij 17 Verhaal bij een foto G E Dros19 Meis' kerstfeest T. Vlaming 21 Tessels Prate, G E. Dros 23 NIEUWE LEDEN H.J. Boon-Kikkert, De Cocksdorp W. Braam, Den Burg F. Bruecher, Amsterdam C. Groenen-de Koning, Denekamp M C. Jansen-v.d. Weerd, Nieuwegein P. Kuiper, Oosterend S. v.d. Vis, Oosterend VAN DE REDACTIE In Oudeschild wordt gewerkt aan vernieuwing en uitbreiding van de haven. Dat is iets van alle tijden. Het wezen van een haven vraagt om aanpassingen aan het werk op zee en de gevolgen daarvan op het land. Het 2e deel van Simon Dros' artikel over de bebouwing bij de Oudeschilder haven voor de bouw van de Afsluitdijk laat dat prachtig zien. Wat voor de haven geldt, geldt ook voor iets totaal anders, zoals bijvoorbeeld 'Feugels kieke'. Wat wij vooruitgang noe men, is vaak niets anders dan aanpassing aan wijzigende omstandigheden. Een door Irene Maas ingezonden artikel over feugeltjeskiekers ofwel ornithologen op Texel in 1902 laat dat mooi zien. 'Na den Storm' heet een boekje uit 1864, waarin een uitvoeri ge beschrijving van het preekbezoek van een Doopsgezind predikant aan Texel, en de onstuimige terugreis daarna. Si mon Dros maakte een samenvatting. Tinus Vlaming (*1913 Oosterend) heeft allerlei jeugdherinne ringen vastgelegd en het eerste verhaal dat wij van hem publi ceren gaat over Meis' kerstfeest. Daarin treedt de bekende ds. Buskes op. Het is een droevig verhaal. Ook het verhaal bij de foto van Gré Dros hoort tot die catego rie en gaat over de hulpeloosheid van mensen die zich niet kunnen verweren tegen sterkere machten. Toch probeert men steeds met alle middelen de natuur onder controle te houden, maar de regels die daarvoor gehanteerd worden, werken niet altijd even goed. Cor Reij geeft een ta melijk vrolijk beeld uit 1801 over de brand bij Gerrit Kikkert en de nasleep. Je zou het niet verwachten, maar het Tessels Prate van Gré Dros gaat deze keer over Terschelling. Met dit nummer hopen wij u een aangename leestijd in december te bezorgen in een seizoen dat tot overpeinzingen leidt. BIBLIOTHEEKNIEUWS dhr. H. de Ridder: scherven van een baardmannetje (kruik); dhr. J. Hopman te Oss: kleurenkopie kaart van Texel; dhr. A. van Heerwaarden: 33 Texelse ansichtkaarten; mw. Den Braven: stel oude schaatsen; mw. A. Keijzer: kasboek armenzorg R.K. kerk Oosterend 18e en 19e eeuw; mw. A R. Wubs-Koorn: kopieën van schoolschrift Jan Az. Brans, geboren 1842 en kopieën van tekenschrift Arie Jacz. Brans, geboren 1864; mw. H. van Heerwaarden: gezangenbundel N.H. kerk 1869; mw. H. Ie Noble-de Jong: liederenbundel 1928 en oude lied Ontvangen van: 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 4