als Tepe was hij geslaagd bij de Kemphanen; ze waren gevlogen! Hoewel toen de rijtuigen voor het vertrek waren gearriveerd, wilde hij gaarne, dat ik hem de twee hierboven ge noemde nesten ging wijzen om ze te nemen. Zeer voldaan over deze twee genomen kiek jes keerden wij naar Amalia terug. Na nog een glaasje melk, warm van de koe, te heb ben opgeslurpt, stapten we in en reden naar den Burg terug. Het land stond prachtig en hier en daar waren wij verbaasd over de resultaten van de cultiveering. Waar een paar jaren vooruit het land kaal, (zand met schelpen) en met heide begroeid was, stond nu het gras en andere gewassen weelderig.' De derde partij reed door Waal en Burg naar 's-Hertogenbosch. Waal en Burg is een oude polder, meest laag hooiland en doorsneden met slooten en kreken die alle uitloopen op de groote waterplassen van het Kil en de Rommelpot. De moerasvogels wa ren ook hier rijkelijk vertegenwoordigd; het was een groot genot van uit het rijtuig de kemphaantjes te zien vechten in de weiden, paars van orchideeën. Troepen van tien, twaalf stuks konden wij naderen tot op minder dan tien meter afstand. De duinvlakte achter 's-Hertogen bosch was zeer waterrijk en herbergde veel slobeenden, die dit jaar op Texel zeer veel voorkwamen. In de groote zandwoestijn om de slufterbollen hoopten wij nesten van de Bontbek-plevier te vinden. Werkelijk zagen wij heele scharen van deze aardige strand- loopers, maar ongelukkig geen nest. Er stond ook hier veel water en een enkel plekje was erg drijfzandachtig. Binnenkort zal hier een groot zoetwatermeer ontstaan, doordat aan de zeezijde de opening in de duinen gedicht wordt. Het is te hopen, dat de vogels, die door de toenemende ontginning uit Noorden en Prins Hendrikpolder verdreven worden, dan hier een schuilplaats zullen vinden. Een kleiner zoetwatermeer bestaat reeds iets verder naar 't Zuiden. Wij brachten er een kort bezoek, vonden koetennesten in 't water en zeer vele broedende grasmuschjes in de duindoorns. Ze zaten zoo vast te broe den, dat we ze met de hand van 't nest moes ten tillen om de eieren te zien. Photografen hadden hier hun hart kunnen ophalen. Een bruine kiekendief brengt geregelde bezoeken aan het meer en zijn omstreken. Langs een tuinwal, die letterlijk be legd was met kneutjesnesten (de meeste met jongen) kwamen wij aan de eendenkooi in de Nederlanden, waar we spotvogeltjesnesten in aanbouw vonden. Deze kooi is een der mooi ste van ons land en een bezoek overwaard. Van hier wandelden we terug naar 's-Herto genbosch en reden van daar langs het Kil met zijn nieuwe meeuwenkolonie naar den Burg terug. Daar vereenigden de excursionisten zich aan een gemeenschappelijk diner, waar een alleraangenaamste stemming heerschte en dat nog opgevroolijkt werd door de muziek van het gezelschap Trinitas, zonder hetwelk geen feestelijke bijeenkomst op Texel volle dig kan zijn. Te elf uur sloot de Voorzitter de ver gadering. Maar de meeste leden zijn des Zondags nog op 't eiland gebleven om te pho- tografeeren, te botaniseeren en bijtjes te vangen, want het is daar een allemansga ding. Ingezonden door Irene Maas Waalenburg (fotoarch. Hist. Ver.) 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 15