In 1906 vindt er een uitbreiding plaats van 16.25 m2 in het pand van Hein Dogger. De aan vraag is van 28 augustus 1906. Op foto 5 is de aanbouw duidelijk te zien. Het pand heeft nu een gebroken kap. Dat deel is woonhuis en dat wordt voor het café gebouwd. De indeling van het pand was, v.l.n.r.: een kamer/keuken (raam deur), een kamer met bedstede (raam) en vanuit de zaai bereikbaar, de café-zaal (deur twee ramen) en dan de nieuwe woning. De Oude kamer bedstede worden bij de zaal getrokken. Op de bouwtekening staat aan de zuidzijde van het pand 'ketel'. Dat was een regentank, zoals te zien is op foto 3 achter de voerman die naast zijn wagen staat. Die gaat ook verdwijnen want er wordt een regenbak gemaakt. De foto is dus van vóór 1906! In de nieuwe kamer komt ook een portaal met een plee. De Gemeenteopzichter vindt 'de afstand van Privaat en Regenbak -art. 28- zijnde 12 meter niet hinderlijk' en adviseert tot goedkeuring aan B&W. Maar daarmee is de kous niet af. De burgemeester schrijft 'den Gemeenteopzichter te de Waal': 'Wil nagaan aan welke bepalingen vervat in artikelen 1 t/m 9 van bijgaande Koninklijk Besluit de te verbouwen lokaliteit van H. Dogger niet zal voldoen.' De gemeenteopzichter, A. Jz Dalmeijer antwoordt op 6 september: 'Ml Het lokaal word volgens Drankwet gebouwd op 3 N. tusschen de vloer en zolder. De nodige ventilatie word in acht genomen.' Het briefje wordt mede ondertekend door C. Huisman Pz. p/o H. Dogger Mz. Foto 5: Op de voorgrond de 'Texelstroom' die een beurtvaart op Alkmaar onderhield. Op deze dag, 4 augustus 1908, vol met mensen in afwachting van de komst van 'De Dageraad' 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 9