officiële munt geworden Maar dat neemt niet weg dat onze taal nog vol uitdrukkingen zit uit de eeuwen ervoor. Het kan me geen mieter schelen, zeggen we soms. Maar wie weet nog dat een miet (mijt) in de late Middeleeuwen een muntje was ter waarde van 1/48e stuiver? Na 1467 is er geen miete(r) meer geslagen, maar we pra ten er nog over! Ooit wel eens iets voor een prikkie op de kop getikt? Een prik(kie) was een muntje ter waarde van een halve pen ning, een koperen munt ter waarde van een halve duit. Die penningen werden voor het laatst geslagen in 1663, maar steekpenning en worden nog altijd gegeven! En ook grijp- stuivers worden nog altijd verdiend, terwijl (bijna) niemand meer weet dat dit laatmiddel eeuwse stuivers waren waarop een griffioen, een mythisch dier dat half vogel, half leeuw was, stond afgebeeld. 'Vogel Grijp' zeiden ze in ons land tegen die griffioen. Een duit was een achtste deel van een stui ver. Hij zou een duit in tweeën bijten, placht m'n vader te zeggen over iemand die erg gie rig was. En soms voegde hij er grommend aan toe, hij schijt niet voor elven! Geen rooie duit kreeg je van zo iemand, helemaal niks. Geen rooie cent, zeiden ze later ook wel (cent=honderd, eenhonderdste van een gul den). U snapt er geen hol van? Nou, dat rood slaat op het kleine beetje koper in die munt en dat hol komt van Holland, dat vanaf 1683 op de florijn (gulden) gestempeld werd. Met dit merkteken werd gegarandeerd dat de munt van zuiver (zilver) gehalte was. Geen hol op de munt, dat was weinig of niets waard. Trouwens geen bal evenzo: het Fran se 'balie' betekent echt, rond, muntstuk. Pop, een bijnaam voor de gulden, verwijst naar de Nederlandse Maagd op deze munt in de peri ode 1682-1800. Daar komt óók de piek van daan, want de dame in kwestie hield een lans (=piek) in haar hand. Er is, volgens Van Dale, overigens óók nog een munt geweest met de afbeelding van een man en een lans. Vandaar dat men een gul den in het Bargoens (dieventaaltje) ook wel met man aanduidde. Anderhalve man en een paardenkop. Dat laatste sloeg op de goed Spaanse mat Engeland, nobel Nederlandse gulden Schelling van Utrecht Oord, duit en penning van Holland 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 25