SCHILDERIJEN SEEN SUBSIDIE VOOR AMUSEMENT Op 22 februari 1919 bezat de Gemeen te Texel twee schilderijen: - Salomons eerste gericht, en -Jachttafereel. Beide stukken waren geschilderd door C. van Schoijen. Voor onderzoek werden deze naar Den Haag gezonden, blijkbaar waren ze beschadigd. Daar bleek dat herstel fl. 650,- zou be dragen. De waarde werd daarna ge schat op fl. 2.000,- en fl. 1.000,-. Prof. Dr. Martin, directeur van het Mauritshuis, en dr. Van Overvoorde, Rijksarchivaris te Leiden, gingen met deze schattingen akkoord. B. en W. van Texel maakte een voor stel tot restauratie en eventueel tot verkoop na de restauratie. Met de res tauratie ging de gemeenteraad met elf stemmen akkoord. Alleen het raadslid Keesom was tegen en wilde direct verkopen. De raadsleden Kikkert en Mets waren van oordeel dat Texel aan kunstwaar de zo weinig bezat, dat niet verkocht mocht worden. Eind september 1919 hing een van de gerestaureerde stukken in de raads zaal en het andere in de burgemees terskamer. EN WAAR ZIJN ZE NU De Texelse Sportvereniging, die in 1912 was opgericht, diende in april 1920 bij de Ge meente Texel een verzoek om subsidie in. De voorzitter van die vereniging was de schoen maker en -handelaar Arie Comelis Jacobsz. Rab (1869-1950) en de secretaris Douwe Ariesz. Dros (1887-1978). Door B&W werd een pre-advies aan de ge meenteraad uitgebracht en daarin schreven zij het 'minder gewenst te achten voor amu sement gelden beschikbaar te stellen'. Zij stelde voor deze niet te verlenen. Het zou een hamerstuk geweest zijn als niet Florits Gerritsz. Dekker (Wieringerwaard 1869-Prins Hendrikhotel 1922) een zetel in de Raad had veroverd. Deze projectontwikkelaar van de Polder Het Noorden vroeg en kreeg over deze zaak het woord. Dekker betoogde dat voor het gymnastiek-onderwijs op de scholen van Texel door de Gemeente veel geld werd betaald. Daarom vond hij het on juist dat aan de sportvereniging deze subsidie werd onthouden. Hij stelde voor over dit on derwerp te stemmen. Florits Dekker met zijn eenmansfractie kreeg geen enkele bijval. De overige elf aanwezige raadsleden deelden de mening van het college van B&W, zodat de vereniging met lege handen bleef Wist u dat in april 1920 de gemeente raad besloot een urinoir bij het raad huis te plaatsen, waarvan de kosten waren begroot op fl. 350,- Cor Rey 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 19