leende -uit geheime middelen- aan Willem V voor heropbouw van een stadhoudelijk leger 70.000 Engelse ponden en voorkwam daar mee veel desertie. Ter verdediging van de patriottische stad Amsterdam werd een defensie-commissie gevormd en een Zuiderzee-Armada gefor meerd, waarbij ook het Noorderkwartier was betrokken en Adriaan Braak een belangrijke rol kreeg, evenals zijn collega's, kapitein ter zee Jan Seis (1743-1807) en kapitein Paulus Hendrik van Pelt. en gebruikte daarbij premies. De organisatie was zeer goed en had veel discipline. De opvarenden kregen eigen uniformen en ver houdingsgewijs uitstekende voeding, die be taald werd uit kostpenningen van tien stui vers per man per dag. Met veel succes werd de bevoorrading van de legers belemmerd en de scheepvaart in dat gebied nauwkeurig gecontroleerd. De stadhouder wilde in juli 1787 oorlogsschepen vanuit Texel en het Vlie inzetten tegen de 'zeeroverij en piraterij' van de opstandige Zuiderzeevloot, maar de hem zeer getrouwe advocaat-fiscaal van Amsterdam, Joan Cornelis van der Hoop (Den Haag 1742-Den Haag 1825), liet Wil lem V weten dat die schepen een te grote diepgang hadden. In juni 1787 had Braak van de Admiraliteit van het Noorderkwartier het commando ge kregen op het spiegeljacht de 'Vrijheid'. De taak van hun vloot bestond uit het blokkeren van de kusten van Utrecht en Gelderland met 16 schepen, die geschikt waren om in het ondiepe water te opereren De bedoeling was ook de zee bezuiden Medenblik en Lemmer te beveiligen. De bemanningen be stonden uit ruim 700 man, waaronder veel mensen die afkomstig waren uit de visserij, kust- en beurtvaart. Braak trok 450 man aan Op het verzoek van 3 augustus, waarin Braak de admiraliteit van Amsterdam om ontslag uit 's Lands dienst vroeg, kreeg hij geen antwoord. Begin september 1787 schreven Braak, van Pelt en Seis aan de admiraliteit een brief waarin zijn van het Ge west een vaste aanstelling verzochten omdat zij anders bezwaarlijk hun posten konden blijven bekleden. Ook die brief verdween in Van de kanonneerboten in 1787 is geen afbeelding be kend. Toch kwamen kanonneerboten steeds meer in gebruik. Kanonneerboot, scheepstekening in aquatint door David Kleyne Joan Cornelis van der Hoop (1742-1825). Advocaat fiscaal van de Amsterdamse admiraliteit. Kopie naar schilderij door C. Cels uit 1816 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 8