het verhaal weer van Klaas Hoekstra. Deze Commandeur op de walvisvaart beschrijft de ellende en de ontberingen, alsmede de vin dingrijkheid en het doorzettingsvermogen dat je moet hebben om als walvisvaarder te over leven. Ook op Texel laten commandeur en chirurgijn die hun heil in de ijzige wateren van Groen land zochten hun sporen na. Ze woonden in de Warmoesstraat en Cor Reij zocht uit waar. Terwijl Braak, Hoekstra, Gordijn en vele an deren de gevaren op zee trotseerden, pro beerden op Texel de neringdoenden het hoofd boven water te houden en de concur rentie van de 'ventjagerij' buiten de deur te houden. Uit de vorige eeuw komen de bijdragen van Irene Maas, Anne Wubs-Koorn, Simon Dros en Gré Dros, d w z. de foto's en uitdrukkingen uit de vorige eeuw waren aanleiding tot hun bijdrage anno 2000 INHOUD Colofon1 Van het bestuur1 Van de redactie 1 Inhoudsopgave 2 Rectificaties 2 Bibliotheeknieuws 2 Adriaan Jansz. Braak School de Cocksdorp Klaas Hoekstra De straathandel Een foto en naam oorlogsboek Verhaaltje bij een foto Tessels Prate RECTIFICATIES Op blz. 19 van nr. 54 is een storende fout gedrukt; het jaartal bij het kaartje moet na tuurlijk 1780 zijn i.p.v. 1870!! Op blz. 3, zesde regel van onder: 300 moet natuurlijk zijn 3000! BIBLIOTHEEKNIEUWS Ontvangen van: Dhr. P. Commandeur: oude Tex. Couranten en div. Wie, wat waar-boekjes; Dhr. Jac. Zijm. oude familie-advertenties en condoleance-kaarten; Mw. J. Kager-Witte: oude bruiloftsliedjes en een rekenblad voor 't zevende leerjaar; Mw. Irene Maas. Geschiedenis van de fam. Maas op Texel; Mw. D van Sambeek-Schrama: oude foto hoek Stenenplaats-Waalderstraat, opgeplakt op spaanplaat; Dhr. C. Dros: plaat 1940-1945 Nederland in Oorlogstijd van de Stichting 1940-'45; Dhr. C. van Heenwaarden: div. familieadver tenties uit overkantse kranten, Dhr. Th. Timmer: De Razende Bol en de groene schoen, door Diet Verschoor. ledereen nogmaals hartelijk dank! In september hopen we u weer te ontmoeten in 'Tusse de Banke'. Heeft u nog spullen voor de vereniging, dan kunt u terecht bij M. Bakker-Zijm, Keesomlaan 20, of A. van Heer waarden, Mr Kraaistraat 8. Cor Reij3 Simon Dros12 J.T. Bremer14 Cor Reij22 Irene Maas23 Anne Wubs-Koorn 26 G.E. Dros 27 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 4