ging hij met zijn fototoestel naast een nestje zitten wachten tot de eitjes uitkwamen, hij had toch alle tijd. Hij leefde met plezier, had veel vrienden en kennissen, 's Winters zat hij veel in het café, daar kende hij ook veel Duit sers van. En als hij naar moeder Schraag had geluisterd was er niets met hem ge beurd, want hij was zelf naar de vrachtauto toegelopen! Vanuit het huis van Schraag is er zicht op het Groentje bij de Molenstraat. Daar stond de vrachtauto waar die mannen in moesten klimmen. Ze waren gearresteerd door de Duitsers na de 'Dag der Geboorte', de eerste dag van de Russenoorlog. De fa milie Schraag keek alleen toe, maar Piet Rui mers was nieuwsgierig en liep erheen. Hij kende de Duitsers die erbij liepen wel en dacht dat hem niets kon gebeuren. Maar ook hij kon instappen en moest mee. En hoe dat zou aflopen kon geen van de gevangenen zich voorstellen... 'As hee naar mien moeder luusterd had, dan had hee nou nag leefd' zei Jaap Schraag in 1997. Dat zal wel niet, want dan zou hij 113 jaar geweest zijn, maar toch, het had niet zo hoeven gaan. Een verzetsheld was hij zeker niet, alleen maar onnozel nieuwsgierig... Na de oorlog bleek er toch nog familie aan de overkant te zijn Die kwamen de weinige spullen van Piet Ruimers opruimen en na men zijn fototoestellen mee. Jaap Keijzer heeft de foto van de opgegra ven lichamen altijd in z'n portemonnee ge houden tot haast niet meer te zien was wat het voorstelde Irene Maas Gegevens van Mary Zijm, Dirk Jan Drijver, Jaap Keijzer, Jaap Schraag en Job v.d. Vliet. EEN VERHAALTJE BIJ EEN FOTO Rond 1920 was er in Oosterend een hechte groep dames die toneelstukjes opvoerden en soms samen zongen. Ter gelegenheid van zo n toneelstuk waren ze zo enthousiast dat ze een foto lieten maken De meisjes dragen hier allen een rood jak, zwarte rok en kousen plus een uniformpet. Vooraan: Dia Mantje en Breg Koppen, bei den 92 jaar (juli 1999) en Melia Koning Achteraan: Nelie Drijver, Tine Mantje, Martje Burger, Dieuwertje Mantje en Pietemei Geus Wat de inhoud van het toneelstukje was kun nen de dames Mantje en Koppen zich niet herinneren. Ze wonen beiden in de Gollards. Anne Wubs-Koorn 26

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 28