EEN FOTO EN EEN NAAM IN EEN OORLOGSBOEK Opvallend was dat KOEK niet genoemd werd. In dat jaar was op het eiland maar één koekenbakker. Deze Oranjegezinde Cornelis Lambertsz Kikkert (1748-1826) had, evenals voorheen zijn vader, die bakkerij Kogerstraat [2], Koek was een belangrijk import-product dat de kaagschippers uit Amsterdam mee brachten en in hun -vaak door hun vrouw gedreven- winkels verkochten. Het machtige Amsterdamse koekbakkersgilde had al in 1709 met een placaat bereikt dat de Gede puteerde Staten van Holland in Westfries- land het koekbakken alleen in de steden toe stonden. Na 1796 konden een tweetal Texel se bakkers de acte voor de koekbakkerij ver krijgen Tijdens de KERMIS was de straatverkoop toegestaan. In een besluit werd vastgesteld dat die jaarlijks drie dagen vóór en drie da gen na St. Jan (24 juni) werd gehouden en daarvan door aanplakkingen en advertenties (o.a. in de krant in Haarlem) bekendheid werd gegeven. Daags tevoren werden op de 'lootsdag' door de marktmeesters -in dit ge val de voogden van het Algemene Armbestuur- de standplaatsen verloot. Dob belaars en 'Rijtselaars' of hazardspelers, evenals bedelaars werden ook gedurende die dagen niet op Texel toegelaten. Tien jaar daarna werd de straathandel in het koninkrijk Holland een nieuwe belastingbron, die het patentrecht werd genoemd. Nering doenden, die toen genoemd werden 'winke liers van in- en uitlandsche waren en deselve met de zak uitventen', slijters en venters, waaronder ook boeren, die onder andere melk, boter en kaas verkochten, moesten jaarlijks een vergunning aanvragen en be taalden daarvoor bedragen die varieerden van één tot zeven gulden. Het belastingkan toor was gevestigd Warmoesstraat [20] en de ontvanger was de eerdergenoemde Al- bert Formersz Gorter. Cor Reij Bronnen: GAT 6, Dijt en Dijt, etc. De foto komt van Job van der Vliet, geboren op Texel, gestorven in Wieringerwerf. Te zien zijn de jonge Job en een oudere man in de duinen. Achterop staat: 'Job en Piet'. P. Ruimers 1934. Deze naam staat in 'Sondermeldung Texel' van Dick van Reewijk op blz. 36: 'Wim en Piet Keijzer, Andries en Herman Pen, Joh. Duinker, Kees Witte, Jos Oremus en P. Rui mers', met een foto van de stoffelijke resten. (De Mok 1945.) Wat was dat voor man, waar kwam hij vandaan en hoe kon hij zo aan zijn eind komen? Job van der Vliet (geb. 1919) zijn tante Jan na was getrouwd met Gerrit Buys van hotel Bosch en Duin. Zijn vader Pieter liet vlakbij Bosch en Duin een landarbeiderswoning bouwen (Rozendijk 27) waar hij met zijn zoon en bejaarde ouders ging wonen. Op die manier kon Janna voor haar ouders zorgen en was er toezicht op Job, wiens moeder in 1923 al was gestorven. De heer Ruimers (Petrus Adrianus Antonius, geboren 21 okto ber 1884), bracht zijn vakanties door in Bosch en Duin. Hij was een natuurliefhebber, maakte foto's van vogels en planten en hield van wandelen. Verder valt er over hem te vertellen dat hij vrijgezel was en van beroep bode aan een gasfabriek in Rotterdam. Een vriendelijke, gezellige man, die graag met Job optrok. 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 25