met kerstmis vroor het dat het kraakte, zodat de Maas en de Waal volledig dichtvroren. Daardoor kon het Franse Noorderleger bijna ongehinderd vanuit de Zuidelijke Nederlan den over de rivieren Gelderland, Utrecht en Amsterdam bereiken. De Franse generaal Jean Charles Pichigru (1761-1804) had de leiding. Nog jarenlang gebruikten Nederlan ders het rijmpje Wat nu? Zei Pichigru' als zij een probleem moesten oplossen. In dat leger dienden veel van de in 1788 ge vluchte patriotten, die in 1792 een Bataafs Legioen hadden opgericht maar later waren overgegaan in Franse krijgsdienst. De be- kendsten daarvan waren, de fanatieke Her man Willem Daendels (Hattum 1762-Elmina 1818) en Jan Willem de Winter (Kampen 1761-Parijs 1812), de oud-marineofficier, die vóór 1782 onder Adriaan Braak had gediend. Daendels en De Winter waren opgeklommen Bij een besluit in februari werden de vijf ad miraliteiten van de oude republiek vervangen door het Comité tot zaken van de marine Het tot dan toe particuliere loodswezen werd daarbij ondergebracht. Het korps marineoffi cieren werd opgeheven. Dat bericht werd door kapitein Herman Reyntjes (ca 1760- Engeland 1797) in het Nieuwe Diep overge bracht. Het bracht veel deining onder de offi cieren. Van het totaal van 300, waarvan een deel in het buitenland verbleef, werden er 100 weer aangenomen en op de Bataafse vloot beëdigd. Voor de marinehervormingen had Pieter Paulus betrouwbare en bekwame marineofficieren nodig. Allereerst zocht hij Jan Seis aan. Paulus kende deze kapitein van de Zuiderzeevloot. Toen Adriaan Braak zich aanmeldde werd hem het commando van het linieschip 'Piet Heyn' toevertrouwd. Het schip met 54 stukken (=kanonnen) lag in het Nieuwe Diep. Braak werd opvolger van kapitein C. van Kerchem, die benoemd was tot equipagemeester in het Noorderkwartier. Pieter Paulus (1753-1796), jurist en advocaat. Advocaat fiscaal van de Maze van 1785-1788. Voorzitter van de Nationale Vergadering 1796. Kopergravure door R. Vink- eles tot brigade-generaal. Stadhouder Willem V wilde op 6 januari al vanuit Den Haag uitwijken Bij voorkeur wilde hij naar Duitsland gaan; daar had hij veel bezittingen. Na getreuzel was de verbinding verbroken. Het voor genomen vertrek met een oorlogsschip vanuit het Nieuwe Diep moest worden afgelast, omdat de -in winterstalling liggende- vloot volledig was ingevro ren. Op 18 januari vertrok hij onder Siberische omstandigheden vanaf het strand van Scheve- ningen. Zijn admiraal Jan Hendrik van Kinsbergen deed hem uitgeleide en nam het opperbevel van de zeemacht van hem over Op 29 januari gaf Van Kinsbergen aan de vloot het bevel zich niet te verzetten tegen de Fransen om bloedvergieten te voorkomen. De onrust onder de bemanningen was toegenomen. Dat probleem mocht De Winter oplossen en vanuit Utrecht reisde hij naar het Nieuwe Diep en wist de zaak te sussen De vloot werd aan de nieuwe machthebbers overgedragen. In Den Haag stelde Pieter Paulus (Axel 1753 -Den Haag 1796) orde op zaken. Deze patriot was in 1788 ontslagen als advocaat-generaal van Rotter dam. In de defensie-commissie van Woerden had hij een rol gespeeld en samengewerkt met de Zuiderzee-Armada. Paulus werd voorzitter van de vertegenwoordigers van het volk van Holland, die de oude Staten-Generaal vervingen en later was hij voorzitter van de Nationale Vergadering. 8

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 10