Inmiddels zocht de regering naar een uitweg in het conflict. De bijzondere omstandigheid: een fort in een neutraal land als onderkomen voor gewonde gevangenen van een bevrien de natie, gevangen genomen door een ande re bevriende natie was ook wel erg bizar en voor de Engelsen olie op het (oorlogs)vuur. Het bracht de Republiek in een dermate kri tieke situatie dat de Staten Generaal aan de Franse koning voorstelden de schepen van Jones tijdens zijn verblijf in Holland onder de Franse vlag te plaatsen. Op dat moment deed de stadhouder Prins Willem V een duit in het zakje. Voor we verder gaan een blik in de politieke keuken van de Republiek. De bestuurders (regenten) waren neutraal. Het grootste deel van het volk was patriottisch, dus pro Frank rijk en vooral pro Amerika. Tenslotte was de Oranjepartij van oudsher pro Engeland. Die laatste club was nu aan zet en zodoende be noemde de Stadhouder vice-admiraal Reynst tot bevelhebber van de Hollandse marine in de Texelse wateren. Een vlooteenheid van dertien dubbeldeksschepen en Jones had er een waakhond bij. Volgens zijn eigen woor den was Reynst een Engelsman in hart en nieren. Jones kon naast zijn wapens ook de pen goed hanteren en benadrukte nog eens dat het hele spektakelstuk zich onderhand voor de ogen van geheel Europa afspeelde. Inmiddels werden twee schepen toegevoegd aan zijn flottielje nl. de 'Alliance' en de 'Pal- las', zodat hij nu vier vaartuigen onder zijn bevel had. Maar nu de vlag! Dat gaf een eige naardig probleem. We weten dat de U S A. in 1776 onafhankelijk werd, we weten ook dat Jones hierbij daad werkelijk betrokken was. Geschiedschrijvers vermelden dan ook dat hij als eerste de Ame rikaanse vlag op zee voerde. Het gekke is dat Jones nu, 1779, dus drie jaar later niet over zo'n nationaal dundoek blijkt te beschikken. Hoe zat dat en hoe kon dat gebeuren? De oplossing van het raadsel vinden we in een brief van de Amerikaanse ambassadeur Vice-admiraal Pieter Hendrik Reynst (1723-1791) Een andere Hollandse marineman was hem beter gezind. Kapitein Riemersma, commandant op Texel in "the Texelroad" (de Rede van Texel) vol gens Jones, probeerde hem op alle mogelijke ma nieren van dienst te zijn. Zo regelde hij het verblijf en een passende behandeling van de gevangenen in het fort volgens de rechten van de U.S.A.. Jones vermeldt, niet zonder leedvermaak, dat Rie mersma het aandurfde de vlootvoogd Bancroft te berichten "de gevangenen zijn goed verzorgd, de vlag van de vrijheid wordt te Texel hogelijk gerespecteerd". "Dit", voegt Jones er aan toe, "op gevaar af Sir Joseph Yorke (Engels ambassadeur) te ergeren". De uitdrukking "vlag van de vrijheid" is gevallen en hiermee komen we bij een noviteit in de geschiede nis van Texel en in die van de "Stars and Stripes". Het was de wens van de Franse koning Lodewijk XVI dat de schepen van Jones tijdens hun verblijf bij Texel de Franse vlag zouden voeren. Jones probeerde hier onderuit te komen omdat hij het pokerspel in de kaperij te goed kende. Afstand van de vlag was meestal afstand doen van de buit en dat was nou net zijn bedoeling niet. Jones redde zich uit deze netelige situatie door te verklaren dat hij niet bevoegd was om van vlag te verwisselen. Hij voegde er aan toe dat alles wat hij met het Hol landse bestuur geregeld had gedaan was als Ame rikaans officier. In zijn opinie zou een dergelijke daad hem internationaal een slechte naam bezor gen en zo weer alle verdiensten van de Franse Koning verbeuren. 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 9