EEN VERHAAL BIJ EEN FOTO behoeftige lid van hun kerkelijke gemeente zodanige zorg moesten dragen dat daarover geen klachten meer zouden komen Een paar weken later kwam Albert Formersz Gorter nogmaals in een raadsvergadering op deze zaak terug. Hij had informatie ingewon nen en deelde mee dat een krankzinnige kon worden opgenomen in het Buitengasthuis te Amsterdam. De kosten daarvan beliepen 80,- per jaar, 'behalve behoorlijke verscho ning'. Op verzoek van de raad gaf Gorter hiervan kennis aan de Roomsche 'armbezor gers'. Eind mei 1797 werd over de ongelukkige krankzinnige Pieter Jansz Gorter in de raads vergadering opnieuw gesproken, omdat hij van de 'Roomsche Armekist van Den Burg' geen toereikende hulp kon krijgen, of wel dat 'hij ter zijner genezing op een meer verzeker de plaats zou worden gebracht' of men dus door de vergadering, die toch tot het nut van het algemeen was, daarin geen voorzienin gen diende te treffen, temeer daar men wist van de verzorging in het 'Buytengast- of Kranksinnighuys' tegen een zeer geringe prijs. Na het besluit om Pieter Gorter op kosten van het Roomse Armbestuur te laten opne men, stuurde de secretaris een verzoekschrift naar het gemeentebestuur van Amsterdam. Na doorwijzing van de gemeente Amsterdam naar de regenten van het Buitengasthuis, kwam in de maand juli het bericht van die regenten dat Pieter Jansz Gorter kon worden 'gestuurd'. Maar toen besliste het Texelse gemeentebe stuur dat de zaak werd 'aangehouden voor advies'. Of Pieter in Amsterdam belandde en of hij weer aan 't werk kwam kon (nog) niet worden gevonden In 1800 werd hij kosten- loos begraven. Cor Reij 'De Bonte Koe', dat is de naam van een boer derij (tegenwoordig met camping) aan een doodlopend zijwegje van het Gerritslander- dijkje. Twee foto's: een klein huisje en een stolp, dezelfde plek en voor een deel hetzelf de gebouw In 1892 werd het huisje gebouwd door Pieter Dirksz. Maas. Hij woonde daar met zijn huis houdster Knelie Schaatsenberg. Voor die twee was het huisje groot genoeg. In 1920 werd het verkocht aan Comelis Michielsz. Witte, en verhuisden Pieter en Knelie naar de Warmoesstraat. Na een paar jaar kwam de zoon van Cornelis, Michiel, er wonen met zijn vrouw Antonia Majoor. Het echtpaar wilde na verloop van tijd wel een groter huis. Daartoe werd achter het huisje een 'vierkant' geplaatst en rondom een stolp gebouwd, de dakpannen van achteren kwa men voor, maar er waren er niet genoeg, zo als op de foto te zien is. De woonvertrekken bleven onaangetast. Zo werd dus het kleine huisje in z'n geheel opgenomen in de stolp! Foto en gegevens: Irene Maas Zie ook Boerderijenboek BG 56 blz. 600/601 (Foto's zie pagina 26) Bronnen: GAT 6+7, DTB TvH/JZ etc. 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 27