Fredrik Hammacher, burger en woonende binnen deese Stadt Furstenau ten overstaan van notaris Johann van Eije, dat zijn zoon, de ondertimmerman Carl Hammacher met het schip 'Boomrijk' onder Commandeur Jan Pie- tersz Hoen op den 10den Augustus 1766 op de Haaks, voor den Texel verongelukt zijnde, goederen heeft nagelaten, die de rechtmatige erfgenamen graag zouden willen ontvangen.' Twee dagen na de ramp, op 12 augustus 1766, meldde Jan Kooter, de baljuw van Cal- lantsoog: 'Gister een groote quantiteyd goederen aangespoelt bestaande in wrakken en wrakhout, alsmede Groenlandse quardeelen (vaten van ca 230 liter) meest ledig doch eenige weinige vol met Het ongeluk met de 'Boomrijk' werd de bevel voerder kennelijk niet aangerekend, want het jaar daarop voer hij voor dezelfde rederij op de walvisvaarder 'De Jonge Avetha', het schip dat de 'Boomrijk' verving. 4) J.T. Bremer door A v.d. Laan, uit Arctische walvisvangst in de 18e eeuw door Jurjen R. Leinenga. Uitg. De Bataafsche Leeuw, Amsterdam. walvisspekdit goed komt uijt een Straat Davids vaarder genaamt Boomrijk, commandeur Jan Pieters Hoen, en vaart voor (rederij) Jan en Christiaan van Taanling of Tanelink (Tarehng), cooplieden te Amsterdam, 't welk eergisteravond op de Haaks voor Texel 1) verongelukt en in stuk ken gestootenWij hebben het goed (de goederen) opgereeden, bestaande in 59 ijsere bande quardeelen met walvisspek, 8 ijsere band spijpjes (langwerpige vaten) met dito spek en 21 houten bands quardeelen en 3 dito halfjes met kreng tong spek en walvisstaart, nog 6 ijsere band- squardeelen en 45 halfjes leedig, mitsgaders een groote quantiteijt wrakhout. (Het) ligt allemaal bij en in de pakhuysen van de heren (van Callantsoog). Verder leggen der nog drie vier wrakjes op het strand die ik aanstaande dingsdag publicq meen te verkoopen. Ik schat de boel waardig te zijn vierduy- send gulden3) Met dank aan de heer Loek Deugd van het Maritiem Do cumentatie Centru 'Wraksys'. Literatuur: 1. J A. v.d. Vlis, 't Lant van Texsel, den Burg, 1975, blz. 163, 164 2. Rijksarchief Haarlem, not.arch. Protocol 4896. Notaris Jan Star. Texel, d.d. 11-8-1766 3. J. Baken Gzn. Sprokkelingen uit de historie van het zeedorp Callantsoog. Alphen a/d Rijn 1974, blz. 57 4. P. Dekker. De laatste bloeiperiode van de Nederlandse Arctische Walvis- en Robbenvangst 1761-1775. Zaltbom- mel 1971 Blz 108, 109 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 22