Slechts 22 schepelingen, waaronder de com mandeur, werden gered. Meer dan de helft van de schepelingen (25), alsmede de Pette- mer loods waren omgekomen. Omdat het ge bruikelijk was dat de commandeur met een aantal dorpelingen uit zijn eigen omgeving voer, was de verslagenheid op Terschelling groot. Maar niet alleen daar. In het notarieel archief van Osnabrück bevindt zich een stuk waaruit blijkt dat óók daar slachtoffers te be treuren waren. Zo verklaart de 'achtbare Heer 19 de genootsaakt waaren haar schip te moeten verlaten om haar even te salveren, so als zij dat dan ook benevens den Requirant en nog dertien andere persoonen in een andere sloep, die dus tot sinkes toe geladen was, hebben gedaan, waarmede zij alle op eene bijna onbegrijpelijke wijze uyt de voornoemde ongelukkige schipbreuk seer gelukkig gered en met een schuyt die haar opgevist heeft alhier aan Land gebragt zijn, hebbende zij dus haar verder Scheepsvolk met de Loots te samen en nog ses en Twintig persoonen op het wrak moeten laten blijven sonder dat de- selve haars wetens gered of geborgen zijn, zijnde thans alhier van het gantsche schip niets meer te zien. Verder verklaren zij, deposanten nog gesa- mentlijk, dat zij den Requirant en het verder scheepsvolk in het voorenstaande geval alle soodanige vigilantie, vlijt en zeemanschap hebben gebruykt en in het werk gesteld als eenigsints doenlijk is geweest en tot behoud van het schip en goed, Lijf en leven heeft konnen strekken, Aldus gepasseert aan den Hoorn op Texel ten overstaan van de Ed. Pieter Schaap en Gerrit Leendertsz Smit, beyde schepenen dese Ey- lands als getuygen. Haye Jansen bij dit merk X Boote Jansz eygenhandig gesteld Johan Heinrich Buhring Marten Dirkzen Herni. Klüter Christiaan Andriesz Teunis Tymense Pieter Schaap Gerrit Leendertsz Smit Jan Star Nots.publ. 2)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 21