twee jaren in aanmerking komen: 1871 en 1873. Ik kwam tot het volgende resultaat: Datum Ouderdom Declinatie maan in dagen in graden 19 aug. 1871 4 0 20 aug. 5 -5 21 aug. 6 -11 26 aug. 1873 3 -4 27 aug. 4 -9 28 aug. 5 -14 Het is moeilijk hieruit een besluit te trekken In geen van beide jaren werd de lage declina tie van -28° bereikt. Maar er zijn redenen om aan deze extreem lage declinatie te twijfelen. Als nl. de declinatie iets van de orde van -10° was geweest (zoals het geval was op 27 au gustus 1873), dan had de maan op het schil derij heel hoog boven de RK kerk gestaan; vier maal zo hoog als op het schilderij. Het schilderij was dan niet 'mooi' geweest, met een immens groot stuk blauwe lucht, en laag daaronder de kerken en de rest van het land schap. De schilder moest, ter wille van de compositie, de maan wel laag aan de hemel plaatsen. Ik denk daarom dat we niet teveel waarde moeten hechten aan de hoogte van de maan aan de hemel maar ik denk ook dat er meer kans is dat de schijngestalte redelijk goed is weergegeven. Met voorbijgaan aan de gegevens over de hoogte van de maan aan de hemel kom ik tot het besluit dat het schilderij ofwel dateert van 19 of 20 augustus 1871 dan wel van 27 of 28 augustus 1873. Kees de Jager WILLEM ROELOFS OP TEXEL Willem Roelofs (1822-1897) geldt als de be langrijkste initiator van het Hollands impressi onisme van de Haagse School. Zijn schilderij van Den Burg, gezien vanuit de Kogerstraat werd in november 1986 geveild bij Christie's. Pieter de Vries, die er ten behoeve van de catalogus een zwart-wit foto van had ge maakt, gaf het nieuwtje van de veiling door aan de Texelse Courant. De kunstcommissie adviseerde aan B&W om een poging te doen het schilderij te verwerven, maar het college vond het teveel geld en miste daarmee een uitgelezen kans om een belangwekkend werk van een belangwekkend schilder naar het eiland te krijgen. 'A view in Den Burg, Texel, with farmers in the path on the foreground' zoals het in de catalogus van het veilinghuis staat omschreven, werd uiteindelijk voor f 25.000,- verkocht. De huidige verblijfplaats is onbekend. Roelofs bezocht Texel minstens drie keer. Zeker in 1869, want uit dat jaar is er een klei ne olieverfschets van hem bekend van de Oudeschilder haven. In 1872 kwam hij twee keer naar Texel, eerst in het laatst van de meimaand en daarna opnieuw in juli of au gustus. Gegevens over zijn bezoeken in 1872 zijn nauwkeurig gedocumenteerd terug te vin den in het boek 'Halverwege Parijs' van Sas- kia de Bodt, dat handelt over de Nederlandse kunstenaarskolonie in Brussel tussen 1840 en 1890. De belangrijkste reden voor Roelofs' bezoek aan ons eiland had overigens niet met schilderkunst te maken, maar vooral met zijn bijna wetenschappelijke belangstelling voor insecten. De uitkomst van de Jagers' berekeningen is een beetje verwarrend, omdat over geen van beide jaren een duidelijke Texelse connectie met de schilder bekend is. 1873 lijkt het meest aannemelijk. Weliswaar heeft Roelofs in mei 1871 met het plan gelopen om vanuit Utrecht naar de eilanden te reizen, maar die tocht ging toen niet door. Zeker is dat hij in juli van datzelfde jaar schilderde in Wickham in Engeland. Begin september logeerde hij met 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2000 | | pagina 16