anders verklaard is als is voorgevallen.' Hij verklaarde ook dat 'hij met zijn schip vast zat op de Noorder Haaks en dat er bij hem zijn gekomen de schuiten van Jan Theuniszn van der Sterre, van Simon Daalder, van Si- mon Schrander en als laatste de schuit van Cornelis Buysekool. Dat vervolgens meerde re schuiten rond zijn schip waren gekomen o.a. de schuit van Cornelis Gomes, die hem verzocht ook aangenomen te worden, dat hij hem echter niet nodig had, maar dat als hij meer schuiten nodig had, hij de volgende zou zijn. Dat vervolgens twee schuiten met kwik aan boord zijn gezeild; de derde bleef bij het schip en had de 'Schooteroog' op sleeptouw toen het weer toenam en het wa ter viel begon het schip geweldig te stoten en brak het touw, waarmee de schuit vast zat, aan stukken. Toen kwam het scheeps volk in gevaar van verdrinking en werd Go- mes aangeroepen om hen aan boord te ne men en zij zijn met groot levensgevaar in zijn schuit overgegaan met hunne plunje en kisten en hadden zij ook meegenomen een zakje met vierentachtig gulden aan spaar geld, de zeebrieven en Turkse pas. Hij moest met zijn bemanning in quarantaine en kon zodoende niets doen om het schip of iets van haar lading te kunnen bergen....' Die laatste zin werpt natuurlijk een heel an der licht op de zaak. De bemanning van het schip, op weg van Fiume en Triest aan de Middellandse Zee, moest met oog op be smettingsgevaar in quarantaine, dat is letter lijk veertig dagen in afzondering blijven. Meester Roosenboom had niet alleen het recht, hij had zelfs de plicht de bemanning af te zonderen. Maar het had de hele onver- kwik-kelijke geschiedenis er niet eenvoudi ger op gemaakt...!! J.T. Bremer Met dank aan de heer Loek Deugd van het Martitiem Documentatie Centrum 'Wraksys' voor het verschaffen van de gegevens. verklaringen betr. een Notarieel Archief-R.A. Haarlem Schipbreuk onder Prot.4898. Notaris Jan Star-Texel Texel d.d. 15-9-1770 Acte n. 32-1770 Heden den vijftienden September seven- thien honderd seventig compareerden voor mij Jan Star Notaris bij den Edelen Hove van Holland geadmitteerd resideerende ter Ste de en Eylande Texel. etc Cornelis Gomes, Jan Cornelisz Gomes, Jan Maartensz Graaft, Jacob Drost, Cornelis Jansz Troost, Reyndert Simonsz, Jan Blom, Reyer Huysmans, Joacob Will. Blom, Hen drik Ariensz Burger, Willem Kley, Jacob de Vaan, Cornelis van de Schans, Teunis Dek ker, Cornelis T. van der Sterre, Teunis Jansz van der Sterre, Jan Koendertsz, Gerrit Kolk, Willem Dalmajer, Michiel Roemyn, Jacobus Phillipijn, Hendrik van Gent, Bart Kisteman, Pieter Blank, Jacob Jansz Dalmajer, de jonge Jan Buysekool, Cornelis Snooy, Arien de Waard, Jan Jansz Names, Hendrik Lam- mertsz Dito, Jan Lammertsz Dito, Klaas Buy- ser, Pieter Gijsz Romeyn, Hendrik Klaasz de Wit, Arien Buyskes, Cornelis Corn. Jonker, Simon de Graaft, Jan W. Zoetelief, Gijsbert Romeyn, Arien Smit, Maarten Smit, Cornelis M. Smit, Cornelis Jansz Smit, Jan Corn. Bas, Cornelis Jansz Bas, Jan Dalmajer de jonge, Reyer Jansz Bas, Simon Buysekool, Corne lis Jansz Huysman, Pieter Flens, Jan P. Bommel, Cornelis Arisz Zunderdorp, Willem T. De Wijn, Lambert Duij, Lambert Blom, Gerrit Driesz van Dijk, Cornelis Willemsz van der Sterre, Pieter Dekker, allen schippers, lootslieden en zeevarende Persoonen, res pectievelijk woonagtig aen het Oude Schil op desen Eylande, van competenten ouder dom om getuygenis der waarheyd te ge ven... ...ten versoeke van Mr. Cornelis, Schout en Dijkgraaff c. deses Eylands in qualiteyt als gesubstitueerde van de Heer Rentmeester Generaal van haar Ed. Groot Mog. Domeij- nen in Westvriesland en het Noorder Quar- tier... Eerst Cornelis Gomes, Jan Com. Gomes, Cornelis Jansz Troost en Reyndert Simons, afzonderlijk dat sij getuygen op twee en twin- 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 8