DE WEG KWIJT Voor 1939/40, want in genoemde jaren werd het gemaal 'de Schans' gebouwd, loosde men het overtollige polderwater door de oude Schanssluis. Bij langdurige regenval en storm uit het westen kon men, doordat ook het buitenwater op de Waddenzee vanwege de storm hoog was, niet spuien. De sloten stonden dan hier en daar tot de rand vol en laaggelegen percelen liepen onder water. Het water stroomde zelfs over de weg. Dit was het geval ter plaatse van de huidige afwateringssloot aan de voet van de afrit bij Ceres. Het wegje werd daarom 'het Waterwegje' genoemd tot aan de splitsing Westergeestweg en de oprit bij de familie Cadée, toen de Middelweg genaamd. Deze Middelweg liep als verharde weg door tot de Zuidhaffelderweg, van daar als groene weg richting Den Burg. Tot mijn schrik zie ik nu de Waterweg doorlopen tot Zuidhaffel Zuidhaffelderweg. (Zuidhaffel is ook een buurtschap!) Kennelijk oordeelde men het in die tijd niet nodig om het woord 'weg' te ver melden. Eenieder kan immers zien dat het een weg is! Hierdoor kan men in de knoei raken met de buurtschapnaam en de naam van de weg, o.a. Zuidhaffel en Westergeest. Gelukkig voor de Texelaars is over deze Middelweg nooit water gelopen. Het is daar denk ik wel 10 m'+NAPÜ Waarom dan daar de naam Waterweg? Ook het weglaten van het woord weg, veroorzaakt m i. verwarring indien de weg naar een object gaat zoals bijv. Doolhof i.p.v. Doolhofweg. Deze Dool hofweg loopt van de Schilderweg naar de Schansweg en voert ons van weerskanten naar het Doolhof, in de volksmond 'het Bos- sie'. De Schansweg noemen we toch ook niet De Schans! Het object zelf, dus het fort, heet De Schans! De weg er naar toe, de Schansweg. Nog groter was mijn schrik toen ik aan de Schilderweg nabij Johan Tromp, bij het ach ter de oude Zuivelfabriek lopende wegje, de naam 'Skillepaadje' zag staan. De Skilsloot en het Skillepaadje zijn echter historisch on losmakelijk met elkaar verbonden. Toen de Skilsloot werd gegraven tot de waterput(ten) bij Brakestein -eerst was er maar één put- was er een pad nodig om naar de pramen en putten te gaan, nl. het Skillepaadje. Zo heet het al sinds mensenheugenis! Het wegje achter de oude Zuivelfabriek tot het Skillepaadje bij Brakestein is de 'weg naar Brakestein', in de volksmond wordt het gedeelte achter de Zuivelfabriek wel 'weggie naar 't Eikebossie' genoemd. De weg naar Brakestein begon oorspronkelijk dicht bij Den Burg. De Hallerweg was toen niet veel langer dan enige honderden meters vanaf de buitenkant van Den Burg. In de twintiger jaren is de Schilderweg aangelegd en in mijn jeugd sprak menigeen nog lang van 'de Nieuwe Weg' i.p.v. Schilderweg. Vanuit Den Burg ging men voorheen naar Oudeschild over de Schansweg en naar Brakestein via de Hallerweg over de 'weg naar Brakestein'. In 1832 was de Buurt van de Hogeberg onderhoudsplichtig voor de weg naar Brakestein vanaf de Kruisweg na bij de Veenselangweg tot het schelppad, het Skillepaadje (lengte 1124 m'). De Hallerweg, later verlengd, sluit nu onder deze naam aan tegen de Schilderweg. Geen reden echter om het resterende deel naar Brakestein te wijzigen in de historisch onlogische naam 'Skillepaadje'. Zo heeft de familie Brüge- mann bovenop de Hogeberg als adres: Skil lepaadje no. 8. Dat het met postcodes van doen heeft kan niet waar zijn. Langs het 'ech te' Skillepaadje is immers geen enkele be bouwing. Uit één en ander blijkt dat men niet overal de naam 'weg' ongestraft kan weglaten en dat het ook beter is om oude wegnamen te handhaven, ook al is er door wijziging een gedeelte verloren gegaan. Zo kan men door gaan met Driehuizen - Hemmerkooi - Leem kuil - Akenbuurt, enz. Het artikel zou te lang worden om er hier nader op in te gaan. Jammer dat men bij de naamgeving niet attenter is geweest! Als onze toekomstige Texelaars in oude geschriften lezen, worden ze door de huidige naamgeving m i. onnodig op het verkeerde been gezet! Jan van der Pijl 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 5