EEN VERHAAL BIJ EEN FOTO Waard en zijn vrouw Hendirkje Comelisd Vos nog woonden. Het in 1825 geboren zoontje, Dirk Jansz de Waard, woonde in 1830 bij zijn grootmoeder Neeltje Kart-de Jong op De Ruyterstraat [82], waar ook Abraham Dirksz Kart, een in 1803 geboren zeeman in huis was. In 1840 was Abraham als laatste Kart van Texel vertrokken. Omdat verdere gegevens ontbreken, enige veronderstellingen; -Als zeeman was de muntenverzamelaar Jacob Kart een van de vele slachtoffers van de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784). Hij kreeg geen begrafenis in of bij de kerk van Oudeschild; -De notaris kon dit vermogen -wel een testa ment waard!- niet verdelen zonder bericht van overlijden. Van de rechthebbende fami lieleden werden geen bezittingen gevonden en velen werden Pro Deo begraven, zodat zeer waarschijnlijk de munten in andere zak ken zijn verdwenen; -De Katholieke dienstmaagd Marijtje Klaasd de Wit (1736-1803) bleef ongetrouwd en kon van die 100 gulden -als zij die ooit kreeg- geen 20 jaar rondkomen en stierf zonder bezit, -Het was vreemd dat Jacob de Katholieke Armen bedacht, terwijl in Oudeschild de (al) 'gemeene' armenzorg bestond. Dat was on der beheer van twee respectabele armvoog den. De Roomse Kerk van Oudeschild was - tot groot ongenoegen- nog een bijkerk van Den Burg. Daar waren Cornelis Reijersz Dijt en Jacob Jellisz Verberne de kerkmeesters. Zij zullen de kerkmeesters van Oudeschild het recht op die 200,- wel betwist hebben. Anders zal de pastoor, die vaak overhoop lag met de Oudeschilders, hun dat wel dui delijk hebben gemaakt. Cor Reij In het fotoarchief van de historische vereniging bevindt zich deze foto. Een arts toont met een milde glimlach een pasgeboren baby aan de fotograaf. Wie is die baby en wie is die dokter? Toen Nederland zich mobiliseerde in 1940 werd het Gesticht van Weldadigheid aan de Westerweg 1 tot Noodziekenhuis gemaakt. De toenmalige bewoners werden elders in Den Burg ondergebracht en dokter Bredero- de kwam in het ziekenhuis werken. De baby is Annie Bakker, dochter van Au- gustinus Wz Bakker -geboren te Amsterdam en bij leven kapper te Oosterend- en Petro- nella Comelia de Graaf, geboren in de Cocksdorp, dochter van Martinus de Graaf en Heintje Dijt. Hoe kwam mevrouw Bakker nu in het nood ziekenhuis terecht? Zij was in verwachting van haar eerste kind en toen het zover was kwamen dokter van Dommelen en zr. Nicoli- ne haar assisteren. Het ging niet erg en om dat er complicaties verwacht werden, ging mevrouw Bakker naar Den Burg. Zr. Nicoli- ne ging met haar mee om dokter Brederode te assisteren. Het werd een tangverlossing. Op 3 september 1940 werd haar eerste kindje geboren in dit hospitaaltje. Vandaar natuurlijk ook een trotse dokter met een pracht van een baby in zijn handen. Tijdens de oorlog lag mevrouw Bakker nog twee maal voor een bevalling in het noodzie kenhuis. Door een heupafwijking was het krijgen van kinderen niet van gevaar ont bloot. Marjan volgde in 1942 en Wim op eer ste kerstdag 1944. Er lagen toen 6 kraam vrouwen. Vooral in 1944 kwam er niet veel manvolk op bezoek. Vader Bakker was ziek, een deel van de bevolking was ondergedo ken of naar Assen vervoerd. Dat betekende dat de dokter de enige man was die de vrou- Dank aan Gerbrand Huibertsz Fenijn, die in het Oud-Notarieel Archief in Haarlem deze curieuze zaak vond (ONA 4928) en aan Karei van Empel, die de waarde van de munten uitzocht met ge bruikmaking van het standaardwerk 'De Neder- lande Munten' van drs. Enno van Gelder. Overige bronnen; DTB Gereformeerd Oudeschild (ThvH/JZ), GAT etc. 18

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 20