In januari 1796 werd Martje Jacobs Koorn betrapt en in Den Burg in een voorlopige hechtenis vastgezet. Het duurde maanden eer zij berecht werd en voor een waakgeld van 15 stuivers per nacht moesten de diena ren van justitie haar verzorgen. Maria Dijk- sen had bij haar doop een peter en meter gekregen. Die woonden in Den Hoorn en daar werd zij voorlopig ondergebracht. De timmerman Aldert Jacobsz Koorn was ge trouwd met Marijtje Meijerts Veldmuis (BG 1735-HN 1805). Zij hadden geen kinderen en woonden Herenstraat 39. In april 1796 wachtte Martje nog op haar berechting en in zijn laatste raadsvergade ring gaf de Schout-Maire, Cornelis Theodo- rus Elout (Haarlem 1767-Den Haag 1841) de raad in overweging de dochter als gebo ren burgeresse in het Algemeen Weeshuis onder te brengen daar het kind ten laste van het eiland zou komen. Na een uitvoerige be spreking -waarbij duidelijk gesteld werd dat de misdaad van de moeder het kind niet aangerekend kon worden- werd besloten eerst in een vergadering de regenten van het Weeshuis hiervan kennis te geven. Op 16 april was Martje Koorn veroordeeld tot 25 jaar tuchthuisstraf, die zij moest ondergaan in Haarlem. Het moest dienen als een af schrikkend voorbeeld, maar was voor Texel een kostbaar vonnis, omdat zo'n tuchthuis de verblijfskosten aan Texel in rekening bracht, zoals ook van twee mannelijke ver oordeelden, die in het Amsterdamse tucht huis hun straf uitzaten. Die dag werd in de raadsvergadering de weeshuis-regent, Sij- brand Cornelisz Koning (1748-1802) in gelicht. Eind mei bezocht Aldert Jacobsz Koorn de raadsvergadering en verzoekt allereerst om een voorziening voor zijn nichtje, Maria, die nog bij hem thuis verbleef, maar hij noch zijn vrouw waren langer in staat het kind te ver zorgen en op te voeden. De raad zegt hem toe weer contact op te nemen met het Weeshuis. Op Aiderts verzoek om hem een vergoeding van kostgeld en andere kosten voor de afgelopen vier maanden te willen geven, werd hem meegedeeld dat de raad daarop niet kon ingaan. Hij had dat eerder aan de Schout moeten melden. Misschien zou het Weeshuis die betaling kunnen doen. Twee van de negen regenten van het Wees huis kwamen half juni op uitnodiging in de raadsvergadering en deelden mee dat hun 10 Het weeshuis in de Parkstraat eind 19e eeuw

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 12