8 wrak overgebleven was, of bij haar getuygen is ontdekt geworden en dus volkomen blind zijnde op diverse dagen met seer veel moey- ten, gevaren en bekomen schade aan hunne vaartuijgen van den bodem der zee, met vissersinstrumenten gezogt hebben, opge- haelt, gevist en geborgen hebben eene groote quantiteyt quikzilver en eenige ande re goederen, sonder dat den voorn. Schip per of iemant van desselfs Equipage Eijge- naar of gevolmagtigden of iemand die zig van hunnentwege voorgaf eijgendom of Di rectie daar van of over te hebben daarbij of omtrent geweest... en de aldus geborgen goederen... als onbeheert zijnde, aan den heer Offcicier den Heer Requirant in dezen hebben aangebragt en overgegeven... Aldus gepasseert... ten overstaan van Cor- nelis Kok en Cornelis Kooyman, scheepe nen deses Eylands als getuyghen. NB: Kwik, ook kwikzilver genoemd, is een zeer zwaar zilverkleurig vloeibaar metaal. Kwikzilver is letterlijk: levendig zilver (vgl. kwiek, en in het Engels quick), vroeger ook wel mercurius genoemd, naar de lichtvoeti ge Romeinse god (van de handel). De oudste groeven in Europa zijn die van Almaden in Spanje, die reeds door de Ro meinen werden ontgonnen. Pas in de 15e eeuw werd de tweede mijn in Idria (Italië) ontdekt. Buiten Europa komt het slechts voor in Mexico en de Verenigde Staten. Evenals zilver en goud is kwik chemisch gezien een edelmetaal: het roest niet. Het wordt van oudsher gebruikt in de schilder kunst en de geneeskunst, in meetinstrumen ten (thermometer, barometer, later vooral in de chemische/elektronische industrie). Kwik verbindingen in het (oppervlakte)water zijn vanwege de giftigheid een ernstige bedrei ging voor het milieu. J.T.B. Enkele van de handtekeningen onder de acte.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 10