HET BOERDERIJENBOEK Doordat ik te laat was met bestellen, stond ik er helaas naast: de complete eerste druk van het Texelse Boerderijenboek was in ijltempo uitver kocht. Jammer, want veel van mijn voorouders moeten op zo n Texelse boerderij gewoond heb ben en via zo'n standaardwerk kun je dan eindelijk achterhalen waar ze precies leefden en werkten. Gelukkig kwam er nog een aanvullende oplaag van het tweede deel en was ik in de gelegenheid daar een exemplaar van te kopen. Toen kon ik pas goed vaststellen hoe waardevol dit boekwerk is voor de geschiedenis van ons eiland en de kennis van onze voorouders. Bovendien gaat het om een bijzonder smaakvol en degelijk uitgevoerd werk. De schrijvers/samenstellers kunnen beslist voldoe ning hebben van hun omvangrijke arbeid. LIST Onwillekeurig zet zo'n boek je aan het filosoferen over je voorouders. Er was een boerderij die 'De Listenplaats' werd genoemd. Zo goed als zeker was een van de Listen die daar werden genoemd een voorvader van mijn voormoeder Grietje List die trouwde met Jan Saris (geboren 1804). De naam List komt in Duitsland veel voor. De kans lijkt me redelijk groot dat die dus uit het oosten is overgewaaid. Ik vroeg me af of de eerste Texelse List geen zeeman uit het plaatsje List op het eiland Sylt is geweest. Het is een bekend feit, dat veel Duitsers dienst namen op de Nederlandse vloot. TRAP Ook de naam Trap houdt mij nog wel eens bezig. Onze familie stamt af van twee kinderen van Klaas Willems Trap, die trouwde met Trijntje Jans Knaap. Waar komt die Trap vandaan? Ook uit Duitse gebieden wellicht? Daar komt de naam vaak voor met dubbel p (de familie Trapp uit 'the sound of music'). De laatste tijd worden er verschillende historische boeken geschreven door de burgemeester H.J. Trap van Heerjansdam. Zijn stamboom gaat terug naar leden van een Engelse geloofsrichting, de zgn. Brownisten, die later met de Mayflower naar de Nieuwe Wereld zeilden. Is er wel eens in die richting gezocht? Bestaat er verwantschap tussen de bedoelde burgemeester en de Texelse Trap pen? TEXELSE GESLACHTEN Het is jammer dat er nooit een supplement is uit gekomen op het waardevolle werk van de heren Dijt, want ongetwijfeld zijn er sinds 'Texelse Ge slachten' verscheen veel nieuwe ontdekkingen gedaan. Konden die resultaten maar eens ergens gepubliceerd worden. Desnoods in een eenvoudig en goedkope uitgaaf. VERDIENSTEN Het Boerderijenboek onthulde veel gegevens over vroegere bewoners. Als je leest dat er in een boer derij aan de Waalderstraat eeuwen geleden voor ouders van je gewoond hebben, kijk je met heel andere ogen naar zo'n pand. Een van de verdiensten van het Boerderijenboek is ook dat er zoveel verdwenen boerderijen in af gebeeld zijn. Alleen om die reden zou je het al aanschaffen. Bij het zien van de helaas vaak wat fletse foto's duiken er plotseling allerlei beelden op uit je onderbewustzijn. Als kind moet je de boeren plaatsen in kwestie dus ooit zelf gezien hebben. HET HOF Bij Oosterend stond een boerderijtje dat ik me nog goed herinner. Men noemde het 'Het Hof en het stond op de plaats waar nu ongeveer de Botter- straat loopt. Als jongetje van dertien heb ik er op een keer een tekening van gemaakt. Omdat ik niet weet of er een afbeelding van 'Het Hof bewaard is gebleven, heb ik een kopie van de tekening naar de redactie gezonden. Natuurlijk draagt e.e.a. alle tekenen van de piepjonge amateur, maar toch moet de gelijkenis met het boerderijtje goed getrof fen zijn, want toen ik de tekening onlangs vond, klopte alles exact met wat ik mij herinner. Mis schien herkennen oudere Oosterenders het pand je nog. Het lag verscholen achter de uitgestrekte tuin van Reijer Schaap, waar nadien bejaardenwo ningen in gebouwd zijn. D w z. op de plaats waar de tuin gelegen heeft. PIJN Als je het Boerderijenboek doorbladert, voel je pijn omdat er zoveel boerderijen door brand of sloop verloren zijn gegaan. Maar het troost je dat er nu toch veel gegevens en afbeeldingen voor de toe komst vastgelegd zijn in een prachtig boekwerk. Gerbrand Fenijn

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 6