Tcsscls Prate Taal is een levend iets. Nieuwe woorden ontstaanandere verdwijnen in de loop van de tijd. Dat is ook met het Tessels het geval. Jammer genoeg verdwijnen er meer woorden dan dat er nieuwe ontstaan. Zal ons mooie dialect op den duur zover slijten dat het geheel verdwijnt? Dat laten we toch niet gebeuren! Een geheel verdwenen woord is 'kriek', wat feest of fuif betekent. Keyser schrijft in Het Tessels: 'Kriek, fuif, bijeenkomst van meisjes, die vaak tot 's morgens vroeg duurde. Gepaarde kriek, fuif waarop evenveel meisjes als jongens worden uitgenodigd, opdat er paren gevormd kunnen worden. Bóóllekriek. potvertering van een (zang)vereniging, waarbij de gasten op 'wörre- me böölle' worden onthaald. Van Cuyk spreekt er al over. In zijn tijd (18e eeuw) was het feest op Texel nog algemeen. Vóór de eerste wereldoorlog bestond het nog, nu is het in onbruik geraakt. D L. Daalder zegt ervan in zijn 'Oude gebruiken van Texel tot Schouwen'; 'De jongens vroegen de meisjes om uit te gaan. Wie geen lid was van de vereni ging kon zich inkopen. Er werden warme bollen gegeten, men danste en dronk en 's morgens om 4 uur werden de tafels gedekt om de gasten gelegenheid te geven tot restauratie. Drie weken na het feest hadden de jongens nog gelegen heid bij de meisjes op bezoek te gaan, dan volgde een afscheidsfuifje, een 'sukelaatje' en ieder ging zijns weegs.' Tot zover Keyser Van Wil Kikkert-Duinker hoorde ik dat er van dit oude gebruik toch nog iets bewaard is gebleven. Op de jaarvergadering van de Boerenvereniging 'Ons Belang' in Den Hoorn worden nog steeds de ouderwetse grote krentenbollen gegeten. En ik herinner me uit mijn jeugd dat mijn vader, bakker in Den Hoorn, voor zo'n gelegenheid deze buitenmodel krentenbollen bakte! Hier volgt het verhaal 'Bóóllekriek'. het eerste deel van een ingezonden stuk in de Texelse Courant (jaartal onbekend). Het is te vinden in Het Tessels van Keyser op blz. 245 e.v. 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 24