Toelichting: *1 De franse tijd heeft naast heel veel ellen de ook veel goeds gebracht. Eén van die zaken was de totstandkoming (in 1798) van de Rijks Waterstaat onder leiding van Christiaan Brunings (1745-1805) *2 Leendert den Berger, zoon van 's Lands Opziener voor Waterstaatszaken Matthijs den Berger, was sedert 1760 opziener voor Vlieland en Terschelling, sedert 1762 ook op Texel. Hij woonde sedert 1776 op het landgoed 'Brakestein'. *3 Zwengelhout? Zweng of zwing: houten trekknuppel, waaraan de strengen van het tuig bevestigd waren *4 De scheepvaart had zeer te lijden van de blokkade door de Engelse Vloot, zodat er weinig scheepvaartbewegingen waren in het Marsdiep, met alle gevolgen van dien voor de loodsen *5 Ter waarschuwing bij nadering van vijan delijke vloten was er langs de hele kust een systeem van 'optische' telegraafpalen opgericht met daarbij een wachtershuisje. Op Texel stond telegraaf no. 12 op het Loodsmansduin; no. 11 bij de Koog en no. 10 op het duin van de Hoge Steng (Eier- land) *6 De duinroos komt vooral voor op kalkrijke gronden; de bloei van de witte of rozerode rozen is in mei/juni tot september. Het huis Brakestein nadat Leendert den Berger het in 1776 had gekocht. Links op de voorgrond de Schilsloot ('tLant van Texsel, pag. 168) aan den Berger, en zeilden met een sterke Noord-Noordwestenwind omtrent 3 uuren 's namiddags voor de ebbestroom uit de haven van het Oude Schild, met een reef in het zeil, coers zettende naar het Nieuwediep. 18

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 20