KINDERMOORD OP TEXEL 13 'Den 17. Maart wierd op den burg gevonden in een Mandeken ofte Bentje, een jong gebo ren kind in de aarde gestopt. Den 19. dito wierd Aagje Schuurmans daarover bij de kop gevat en in Regtenisse gezet, dewelke be kende dat kind, haar kind was, en dat zij het levendig om den hals hadde gebragt, dewel ke den 4. May over deeze Misdaad aan een paal door Beulshanden is gewurgt, op den Burg. Aldus was in het jaar 1700 geschied volgens de kroniekschrijver Dirk Burger van Schoorl in zijn befaamde 'Cronijk van Medemblik'. Het ging er op Texel in die dagen kennelijk wel erg hard aan toe: babymoord? Doodstraf! Op Wieringen was Wabe Douwensz (ca. 1712-1753) van Oosterland óók gedood om dat hij de baby die hij bij zijn stiefdochter Maartje verwekt had, ombracht. Maar die had ten eerste Maartje verkracht, vervolgens ge poogd 'om hare vrugt, was 't doenlijk af te drij ven' met rattenkruid *1 en tenslotte 'bij ver- lossinge het kind van het leven ter doodt ge bragt ende zijn stiefdochter door het niet be hoorlijk assisteren mede aan de doodt bloot- gesteldt. Die arme stiefdochter, Maartje Dirks, werd overigens nog wel voor zeven jaren verban nen, omdat zij (over de verkrachting) had gezwegen en 'middelen heeft ingenomen ter afdrijving van de vrugt.Nog erger misschien was de verbanning (voor vijf jaar) van de moeder van Maartje, omdat zij had gezwe gen. Ze had er in toegestemd 'die zake niet ruchtbaar ofte bekend te maken'. Maar dat betekende wel dat de (vier) kinderen uit het gezin via de diaconie bij vreemden moesten worden ondergebracht. *2 Ook in Den Helder waren ze milder dan op Texel. De Kaagschipper Cornelis Willemsz Zeeuw, die een bruut van een vent was, wiens vrouw was weggelopen, had bij zijn dienstmaagd Trijntje Foppes een kind ver wekt. Maar toen het op helpen bij de beval ling aankwam, was hij de deur uitgelopen. Toen hij tegen middernacht terugkwam, vond hij haar op het secreet (de wc), waar zij juist van een kind was verlost. Toen ze hem vroeg te gaan zien waarvan ze verlost was, weiger de hij en zei: 'Die niet en weet, die niet en deert'. Het enige wat hij deed was 's morgens twee van zijn kinderen opdragen het strontvat te legen in de kuil op buurvrouws erf. Zelf verdween hij met zijn kaagschip. Natuurlijk had buurvrouw het lijkje gevonden en natuurlijk werd zowel Cornelis Zeeuw als Trijntje Foppe voor het gerecht gebracht. Trijntje werd ervan beschuldigd dat ze het kind gebaard had op het secreet en in de vuiligheid had laten versmoren. Cornelis Zeeuw werd veroordeeld voor overspel en medeplichtigheid aan de dood van het kind. Beiden zouden 'met den koorde' aan een paal worden gewurgd, maar na (schriftelijke) adviezen van drie Alkmaarse schriftgeleer den en vervolgens raadpleging van twee Haagse heren, besloot het Helderse gerecht op 7 december 1733 tot een mildere straf: beiden kregen 12 jaar verbanning en betaling van de gerechtskosten. Cornelis Zeeuw kreeg bovendien nog een boete van 400,-, in die tijd het jaarloon van een arbeider. *3 Bevallen op het secreet om zo baby's te laten verdwijnen was overigens gebruikelijk. Dat deed het merendeel van de vrouwen in de 24 achttiende eeuwse strafzaken van kinder moord te Amsterdam, die de historische cri minoloog S. Faber analyseerde. *4 Als straf volgde daar meestal geseling op het schavot, langdurige opsluiting in het spinhuis en daarna verbanning uit Holland en West- Friesland. Wel een verschil met onze tijd, waarin zelfs een rechtse krant als de Tele graaf schrijft: 'Wat moet een strafrechter nog na 9 maanden angst?' *5 En reken maar dat die angst groot was in de 18e eeuwse Republiek! Vaak betrof het dienstboden bezwangerd door hun (getrouwde) werkgever of diens

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 15