vens in de tekst, zoals de "brug over de Burchgraft" en de "poort up de groene plaets" dat het gebouw achter Warmoesstraat [13 en] 15 heeft gestaan. Bij het zoeken naar gegevens over panden in de Warmoesstraat kwam hij daar ook belasting met abtskoorn tegen (zie Schoorl 50-51) zoals: Het huis, erf en boe, Warmoesstraat 18; het werd in 1814 verkocht en was toen nog belast met 1 1/2 loopen abtskoorn (zie. ONA Beets 136.4944); verder: het huis, erf en boetje, Warmoes straat 36, dat tussen 1776 en 1815 belast was met een halve loop abtskoorn (ONA Beets 297); veel eerder werd ook in "de Kneppelstraet ofte Weverbuert" een belasting met abtskoorn aangetroffen (pinxsteren 1589; zie ARA GRK 754E). Dit uitstapje leidt ons echter af van de vraag naar de plaats van de schuur van Symon Fijtsz. In tegenstel ling tot de door ons veronderstelde War moesstraat komt Schoorl tot een lokatie in de Waalderstraat. Daar namelijk tekent hij ach tereenvolgens Jacob Ariensz Verver, Gerrit Janz van Genoechten en de "erfgen.Symon Fytses". Precies aan de andere kant van Den Burg dus! Het zou natuurlijk buitengewoon interessant geweest zijn daarover met Schoorl van gedachten te kunnen wisselen, temeer daar, gezien de ligging van de Doopsgezinde Kerk, een lokatie in de Waal derstraat op zich niet vreemd lijkt. Een derde punt. Op blz. 171 bij noot 49 weer legt Schoorl onze Texel-schrijver V.d. Vlis. Deze laat immers schout Jan van Dorp in 1539 beginnen (tLant van Texsel p.519; ove rigens zegt V.d. Vlis er bij dat hij mogelijk langer schout was). Daar is het gelijk aan Schoorls kant - hij noemt terecht als begin jaar van Jan van Dorp 1528. Echter, Schoorl kent slechts als opvolger van deze Jan de schout Frangois van Boschuysen, beginnend in 1543. Daaraan ontbreken 2 zaken. Allereerst: Jan van Dorp was niet onafgebro ken schout van 1528-1543. Van 1534 tot 1537 was dat Jan Visscher, mogelijk eerder schout van Vlieland. Toen die tussentijds overleed kwam er bovendien een tijdelijke schout. Als zodanig werd de oudste burge meester van Texel, Gerryt Heynricxz, be noemd. Deze gegevens ontbreken bij beide auteurs. Een laatste punt. Bij de bespreking van de 10e penning uit 1542 ziet Schoorl overal de bevolking en de welvaart toenemen; behalve: in Den Hoorn. Hij oppert (102) dan ook de mogelijkheid dat visserlui van Den Hoorn vanwege de verzanding van de havenbaai naar De Koog gingen. Echter, op p. 109 con stateert Schoorl dat in het midden van de 16e eeuw de neergang van De Koog en de ver plaatsing van de visserij naar Den Hoorn reeds merkbaar waren. Precies het omge keerde dus! Na de mededeling dat tussen 1543 en 1559 de geulen bij De Koog ver zandden, zodat er in 1560 geen enkele vis- serspink meer in De Koog was, vervolgt de tekst met: "in korte tijd schrompelde de wel vaart tot armoede ineen" (110). Maar op p. 114 spreekt hij weer over "de betrekkelijke welvaart van het vissersdorp" (namelijk De Koog, in 1543-44). Het lijkt er dus op dat Schoorl hier niet helemaal uitgekomen is. Maar alleen hijzelf zou deze vraag kunnen beantwoorden. En zo blijven er meer vragen over, die mogelijk in een volgend deel beant woord zullen worden. Tot zover mijn bespreking van Schoorls Bolle Boog. Ik hoop vooral dat ik met mijn kritische opmerkingen duidelijk gemaakt heb hoe be langrijk ik dit boek vind. Ik hoop ook dat ik de auteur, die een bolleboos was, en de redactie met haar vele werk voldoende recht heb ge daan. Men kan hun ijver en doorzetting m i. niet genoeg prijzen. Het is immers na Schoorls onderzoekingen uitsluitend aan hen te danken dat deze overvloed van gegevens over Texel in vroeger eeuwen niet verloren is gegaan. Ik kan ze slechts sterkte wensen bij de verdere uitwerking van hun taak. Het re sultaat daarvan zullen we met belangstelling afwachten. Ze gelieven mijn bijdrage dan ook vooral te zien als een teken daarvan Tenslotte: het kopen van dit boek kan ik zeer beslist aanraden. Voor de prijs van 39,50 hoeft u dat niet te laten! Gerard van der Kooi (met dank aan Cor Reij) 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 14