van J.A. Roest die hij zelf bezit. De herkomst van de kaart op p. 93 wordt niet gegeven en moet zijn evenals op p. 80b ARA Hingman 2662. *4 10 DE INHOUD Met zoveel opmerkingen over de uitvoering zou je bijna de inhoud van het boek uit het oog verliezen. En dat is allerminst de bedoe ling, want om die inhoud gaat het natuurlijk in de eerste plaats. Openingsvraag daarbij is: in hoeverre stemmen titel van het boek en in houd met elkaar overeen? Dekt de vlag de lading? Als je de opschriften van de 3 hoofd stukken beziet, dan komt daarin steeds terug het begrip "Convexe Boog". Echter, gezegd moet worden dat de inhoud van de hoofd stukken daarvan nogal los lijkt te staan van de "bolle boog" en zijn ontwikkeling. Het lijkt wel of er 2 thema's door elkaar heenlopen in dit boek: Texel in de Middeleeuwen en vroegmoderne tijd, en de bolle kustboog. Aangezien over de tekst nogal wat kritische opmerkingen zijn gemaakt wil ik van de in houd vooral de verdiensten benadrukken zoals ik die zie. Dat betreft dan allereerst de bijzonder gedetailleerde wijze waarop Schoorl met oude kaarten weet om te gaan. Hij heeft ze bestudeerd en daarnaar ook in alle mogelijke archieven gezocht. Wat hij daaraan ontleent voor de ontstaansgeschie denis van Texel in zijn huidige vorm is uniek. Die gegevens worden onderbouwd door vol strekt eigen onderzoek in binnen- en buiten landse archieven. Ik ken weinig auteurs die zo langdurig, met zo'n grote inzet zelfstandig onderzoek hebben gedaan. Alleen al de daarin gestopte hoeveelheid werk is enorm. Daarbij komt, dat dat onderzoek en vooral de analyse en de uitwerking daarvan tot een grote hoeveelheid nieuwe gegevens leiden, m.n. over de situatie Texel betreffende in de 13e-16e eeuw. Ik ben geneigd de 43 tabel len, de grafiek en de schema's waarmee de tekst eindigt (p. 122 w) -de bespreking ervan begint p.98 - te beschouwen als de hoofd moot voor zover het Texel aangaat. Daarbij worden op originele wijze nieuwe feiten over Texel boven water gebracht (ze worden a.h.- w. "ingepolderd"). Als gezegd, niet altijd is mij daarbij duidelijk wat het met de Bolle Boog van doen heeft; maar ik ben dan ook geen historisch geograaf. DISCUSSIEPUNTEN Op een aantal punten had ik gaarne met Schoorl van gedachten gewisseld; ten dele omdat ik het niet met hem eens ben, ten dele omdat hij mij met vragen laat zitten. Zo verschil ik met hem van mening over de kenschetsing van de periode van 1515 tot 1557, d.i. de regering van Karei V en de eer ste 2 jaren van Filips II. In 1557 begint vol gens Schoorl de oorlog met Frankrijk, de pe riode daaraan voorafgaand noemt hij "rustig" (p. 109, het tijdvak 1514-1543). Echter, tot 1557 toe werd alleen al 6x oorlog met Frank rijk gevoerd. Die ellende (want dat was het voor Holland) begon al in 1520. Daarbij kwam dat tot in de jaren 1530 regelmatig oor log met Lubeck werd gevoerd waardoor de 6 TEXEL r 7 Reconstructie van het Vlielander Gat en de Noordzee kust tussen Marsdiep en Vlieland naar een anonieme Spaanse kaart van circa 1550. Verklaring van de cijfers: 1 Noorderhaaks, 2 verlopend Landsdiep van Texel, 3 Marsdiep/Texelstroom, 4 verzand Anegat, 5 Vlielander Diep, 6 Rif, 7 De Pan. 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 12