eten verbouwde of ving je grotendeels zelf en als je oud was en je kinderen waren jong ge storven of woonden ver weg, wachtte je het Gesticht van Weldadigheid. Op basis van uitgebreide verhalen, anekdotes en feiten die Irene Maas aanleverde, maakte Simon Dros een selectie voor dit blad. Zo deed Gerard v.d. Kooi dat met het onderzoek van Tine Visser naar het onderwijs op Texel in de 18e en 19e eeuw. Uit dit artikel kunnen we de conclusie trekken dat de geschiedenis zich herhaalt, maar dat we in onze tijd toch de slechtste kanten eruit hebben weten te hou den. De kansen voor onze kinderen op goed onderwijs zijn veel groter en gelijker dan die voor kinderen 100 of 200 jaar geleden. Van alle tijden zijn de café-ruzies, blijkens een verhaal van Cor Reij. Voor ons is het een ge luk dat men vroeger naar de notaris ging om het verloop en de gevolgen van die ruzies vast te laten leggen, als het om ernstige za ken ging. In dit artikel krijgen we niet alleen de notariële aktes te lezen, maar worden de betrokkenen voorzien van woonplaats, part ners, geboorte-, trouw- en overlijdensdata. En dat kan voor heel wat herkenning zorgen, zo wel de namen als de plekken waar gevochten en gewoond werd. Tenslotte zijn er natuurlijk de vaste rubrieken Tessels Prate en Een ver haal bij een foto, beide door Gré Dros. INHOUDSOPGAVE BIBUOTHEEKNIEUWS Ontvangen van: Dhr. R.W.M. Barhorst te Beverwijk: 5 disket tes betr. stamboom Barhorst; Staatsbosbeheer Texel: Staatsbosbeheer 100 jaar natuur voor iedereen door Toon Fey; Dhr. J.T. Bremer en H.Th.M. Lambooij: de Convexe Kustboog door Henk Schoorl; Dhr. Hans Witte: div. fam. foto's, foto's van het oefenen van ruiters v.h. inhalen van de bisschop, verwoesting v.d. boerderij Schiller (Spang), boerderij Fr. Witte Burgernieuwland, verbrand in 1967, inzegening Kath. Kerk Den Hoorn en hoeve Varia (Spang); Mw. Zutphen-Huisman te Amsterdam: af schrift vergunning voor een uitweg op zand weg genaamd Kampweg te De Koog (1935); Mw. D. Schuil: Edward Bok, leven-worstelen- zegepraal (een autobiografie) 1923; Wereld Bibliotheek onder leiding van L. Simons; Flammen über Texel door Ruud Brouver 1987; Het raadsel der huismerken door dr. H.W.M.J. Kits Nieuwenkamp; De wadden wandeling van vader Iwersen, naverteld door M. Van Woensel Kooy; Mw. N. Lexmond-Veeger: div. bidprentjes; Mw. A. Langeveld-v.d. Voorn: 9 instructie- en reglementboekjes v.d. Koninklijke Landmacht 1945/46; Mw. H. Voigt: div. foto's o.a. schoolreisje v.d. Waal, schooluitvoering ULO, allegorische optocht, oorlogsvliegtuigen boven Den Burg; Mw. G. Vermeulen-de Haas te Den Helder: de toekomst van Texel, discussiestuk door de leden v.d. Rotary Club Texel, div. kranten knipsels en foto van gestrand schip, de Bruin- visch op 29-1-1946 en een aantal foto's; Dhr. E. Breen: Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, videoband; Oosterend, ver anderd gezicht 1900-1981 van J. Couperus- Medema; kalenders 'Oud Texel' 1986 en 1990; blad zweefvliegclub 1977 met leden lijst; jaarverslagen van de Coöp. Boerenleen bank, Rundveefokvereniging, Coöp. Zuivelfa briek Eendracht, het Texelsch Schapenstam boek in Noord-Holland, Coöp. Vereniging voor K.l. 'Texel' en jaarverslag 1984 v.d. ver enigingen v. bedrijfsvoorlichting in de noord- kop en West-Friesland; proefschrift van C. Swennen 1991. ledereen nogmaals hartelijk dank! Hebt u nog spullen voor de bibliotheek, dan kunt u terecht bij M. Bakker-Zijm, Keesom- laan 20 of A. van Heerwaarden, Mr. Kraai- straat 8. 2 Colofon/Bestuur/Redactie 1 Inhoud/Bibliotheeknieuws2 Nieuwe leden/Oproep/Reactie Niwin3 Foto lagere school Oost4 Lastige cafébezoekers, C. Reij5 Scholen en schoolmeesters in de 19e eeuw, G. v.d. Kooi11 Foto O.L S. Den Hoorn 17 Een verhaal bij een foto, G E. Dros 18 Een oud vrouwtje in het gesticht, I. Maas 19 Tessels Prate23 We zijn nog op zoek naar een 23-rings perfo- rator i.v.m. bibliotheekwerkzaamheden. Hebt u er één die u toch niet meer gebruikt, graag even een belletje!

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 4