EEN OUD VROUWTJE IN HET GESTICHT Hoe kijkt zij op haar leven terug? 19 Antje werd geboren op 6 maart 1832 in Ou- deschild. Ze had verkering met Lammert Dekker, een zeeman, die beloofde met haar te trouwen. Maar hij bleef op zee en liet haar achter met haar dochtertje Aafje, geboren in 1851. Antje trouwde twee jaar later, 21 jaar oud, met Jacob Maartensz Keizer, een 34- jarige boer van de Mient. Hij woonde in het huidige 'Duinrust' aan de Randweg. Zij kre gen twee kinderen, Frouwtje en Jan. Als Ja cob in 1863 sterft, blijft Antje achter met drie kinderen van 12, 8 en 7 jaar. Om onbekende redenen kon ze niet in de boerderij blijven wonen. Met haar derde man, Comelis Ijsbrandsz Gorter, bekend als 'Pacha', trouw de ze in 1865. Met hem woont ze in een 'zooi en huus' vlak bij de boerderij. Ze krijgen ze ven kinderen in 6 jaar: Antje, Dirkje en Ijs- brand (tweeling), Antje, Dirkje, Trijntje. Van al die kinderen blijft slechts de tweede Antje in leven. Frouwtje wordt slechts 22 jaar oud! De drie volwassen kinderen van Antje gaan uit huis. Aafje Dekker trouwt met Klaas Borg man, een weduwnaar met 4 kinderen. Jan Keizer gaat bij de marine. Hij trouwt aan de overkant met Catarina List en na hun schei ding trouwt hij Willemijntje Bicker. Hij had geen kinderen. Antje Gorter trouwt met Ja cob Huisman en krijgt twee kinderen. Zij ver huizen naar Nieuwendam bij Amsterdam. Alleen Aafje blijft op Texel wonen, op het Kogerveld. Het gebeurde eens dat Aafje onaangekon digd thuiskwam, lopend vanaf de Ruigendijk en dat haar moeder zei: 'Ik dacht wel dat je kwam, want ik had een driehoekse turf op het vuur gegooid'. Jan Keizer had ook zulke voorspellende gaven. Hij voorspelde dat de Koog in zee zou verdwijnen (wat zonder Rijkswaterstaat zeker gebeurd zou zijn), en 'dat alles door de lucht zou gaan'. Hij kon ook zeggen waar verloren spullen waren te vinden. Van het leven in de plaggenhut is via de na komelingen nog iets bekend. De kleinkinde ren logeerden wel eens op de Mient en ver telden daar jaren later nog over aan hun kin deren. Het leven in het 'zooien huus' was Een foto van de inwo ners van het Gesticht van Weldadigheid in den Burg. De vader en moeder staan midden achter. Het vrouwtje met de twee stokken is Antje Dekker. Deze foto is van vóór 6-8- 1909, de dag waarop de man van Antje, Comelis Gorter, over leed. Hij zit 2e van rechts en zwaait naar de fotograaf. Dat kon toen (nog) niet. Ze noemden hem 'Pacha' De plaggenhut waar ze woonden hebben in april verlaten; hun schapen (3) en geiten (3) en spullen zijn te koop aangeboden in de N.T.C.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 21