EEN VERHAAL BIJ EEN FOTO De allereerste auto in Nederland verscheen in 1885. Negen jaar later, in 1894, worden op Texel zes jongetjes geboren, die in 1914 ingeloot worden voor de militaire dienst. Met het lootje op de pet geklemd zullen ze dit heug lijke feit gaan vieren met een van de eerste Texelse auto's. Het 'vieren' is niet aan de gezichten te zien, wel aan de fles op de tree plank! Nog onwetend daarvan staan deze zes jonge mannen voor vier jaar militaire dienst gedu rende de oorlog van 1914-1918. Op het Kerkplein van Oosterend stroomt vooral de jeugd toe om het wonder te zien. Ongetwijfeld hebben de mannen in de auto (een Spyker?) ook de andere dorpen be zocht. Achterin de auto zien we o.a. Joh. Roeper sr., voorin zit ene Bakker en staande Maar ten Koom Czn. Herkent u mensen op deze foto, of weet u meer van deze gebeurtenis? Wij zijn ook benieuwd naar meer aardige verhalen over de eerste auto's op Texel. Een voorbeeld: Maarten Koom kocht bij Jan Rey zijn eerste auto (ca. 1929), een luxe T-Ford. Maandag, marktdag. Een ram moet naar de markt. Het dier gaat achterin de personenau to. Op de Groeneplaats opent Maarten het achterportier. De ram stapt uit, gadegesla gen door de boeren met ogen als schoteltjes! De allereerste auto op Texel was van dokter Wagemaker (1907). Het was een open auto met carbidlampen, zoals de auto op de foto. Hij reed ermee het hele eiland over, maar hield paard en koets nog een tijd achter de hand. We zijn benieuwd naar uw reacties! Met dank aan Anne Wubs-Koom G.E. Dros (foto eigendom Anne Wubs-Koom) 18

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 20