koopte. Want een schoolhoofd dat een hulp onderwijzer in dienst nam moest die zelf be talen en ook nog kost en inwoning verschaf fen. Liever nam hij dus een kosteloos hulpje, een oud-leerling beneden de 16 jaar, als "kwekeling" in zijn lokaal. Die zou zo het vak kunnen leren. De meergenoemde onderwijs wet van 1857 maakte daar een eind aan. Van toen af gold de eis: met 71 leerlingen moet er een assistent/kwekeling zijn; met 101 leerlingen moet er een hulponderwijzer zijn, en met 151 leerlingen moeten ze er al lebei zijn. En niet het schoolhoofd maar de gemeente draagt nu de kosten. De hulpon derwijzer krijgt minimaal ƒ220.-, de kweke ling 25 gulden. En de 4 rangen vervallen. Het gevolg is dat er, net als nu, prompt een tekort aan hulponderwijzers op Texel is. P.S. Bakels, doopsgezind predikant op Texel van 1876-1899 komt met de oplossing. Hij is te vens schoolopziener en zorgt er voor dat er op Texel een eigen opleiding komt voor hulponderwijzers. Onderwijzeressen overi gens waren in die tijd nog zeldzaam. Pas in 1875 is Pietje van der Werf de eerste hulp onderwijzeres; jawel, in Oosterend. In 1878 worden ineens 8 vrouwen tegelijk aangesteld en wel om "nuttige handwerken" te geven. Ze ontvangen 50 cent per uur, ofwel 3 gul den per week. Met nog een enkel woord over de in 1880 opgericht M.U.L.O. en een overzicht van alle schoolhoofden besluit dr. Visser haar onder zoek. Dat laat ik hier voor wat het is. Dat het van belang was dat zij al deze zaken eens op een rijtje zette acht ik hierbij aangetoond. Wij zijn haar daarvoor zeer erkentelijk. En voor wie zich er verder in wil verdiepen: het Rapport is ter inzage aanwezig in onze bibli otheek. G. v.d. Kooi Oosterend, ca. 1908 School met den Bijbel in de Peperstraat (nu Jeugdhuis). Foto eigendom G.E. Dros. Bekend zijn haar alleen: boven 3e v. links: Comelia Dros (x W.J. Boon), links naast de meester met brilletje: Pieter Dros (x Marie Burger), onder 4e v. links: Jacobus A. Dros (x Leentje Witte) 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 19