En dan: de negentiende eeuw Verdere ontwikkelingen allereerst en vooral trouwe kerkgangers wor den. En heeft De Waal nu problemen met het leerlingenaantal, toen bleven de leerling en nogal eens weg om thuis te helpen; maar de school mocht pas dicht gaan als er min der dan 3 (drie!) leerlingen present waren. Wat dat betreft kan De Waal dus nog even voort. Door een aantal oorzaken veranderde het onderwijs in deze eeuw heel sterk. Zo was lang niet iedereen tevreden met het onder wijs uit vroeger tijd. Want het kwam voorna melijk neer op "instampen" en daarbij ver leende de roe uit onze sinterklaasliedjes goede hulp. Bovendien veranderde het le vensideaal: in plaats van trouwe kerkgangers moesten de kinderen nu allereerst zedige, goede mensen worden met gevoel voor het mooie in het leven. En ook de franse tijd met zijn idealen had enorme invloed (en niet al leen voor het onderwijs). Er kwam een Rijks wet (1806) waarin de kerkelijke taken van de schoolmeester werden opgeheven. Hij moest nu alleen nog maar onderwijzen o.a. in hygi ëne, in een fris lokaal, met echte schoolboe ken en onder toezicht van schoolinspecteurs. Die lieten op hun beurt weer vaak hun werk uitvoeren door toezichthouders. De gemeente Texel, die zijn gezag over het onderwijs verloor, en ook veel ouders, von den die wet maar weer niks. Door die nieuwe boeken, die de ouders ook zelf nog moesten betalen, gingen de kinderen misschien wel het verkeerde pad op! En de meesters -juf fen waren er nog niet- wilden niet zonder meer hun oude baantjes kwijt. Een overzicht van de situatie op Texel in 1801 ziet er als volgt uit: Plaats Schoolmeester Tra kt. leerlingental (leeftijd) Den Burg Comelis Hofstee f.150.- 80 O'Schild Jacob Veldhuis (72) f.105.- 130 De Waal Jacob Smit f. 75.- 25 O'end Comelis Luytse f.118- 45 Oost Hendrik Bakker f. 80.- 45 D. Hoorn Jan Visser f.150- 135 De Koog Jan Pronk (21) f.120- 40 Het wordt bovendien moeilijker om onderwij zer te worden. Vandaag de dag wordt weer gesproken over het toelaten van onbevoeg den in de klas omdat er tekort onderwij zers/leraren zijn. In de 18e eeuw kon ieder een lès geven die zelf kon lezen en schrij ven. Maar met de franse wetten moesten kandidaat-onderwijzers nu eerst een examen afleggen voordat ze voor de klas mochten staan. De eerste Texelaar die dat probeerde was Jan Flens in 1802 en waarachtig, hij slaagde voorwaardelijk en ging in Wieringen voor de klas staan. Zijn herexamen deed hij in 1803 - en hij zakte, in 1805 probeert hij het voor de derde keer, nu zakt hij als een baksteen zodat hij een ander baantje moet gaan zoeken. Pech voor hem, vooral omdat hij eigenlijk net te vroeg was. Want een jaar later had hij wellicht meer kans gehad. In 1806 namelijk veranderde de wet opnieuw en werden alle scholen èn onderwijzers in 4 rangen ver-deeld. Toen had Flens mogelijk nog les kunnen geven in De Koog, Oost of De Waal als 4e rangs onderwijzer in de vak ken lezen, schrijven en rekenen. Oudeschild, Den Hoorn en Oosterend waren 3e rang - daar mocht ook taalonderwijs gegeven worden- en Den Burg bracht het tot 2e rang (ook nog geschiedenis en aardrijkskunde). De Texelse scholen en onderwijzers haalden geen van allen de eerste rang door gebrek aan "beschaafdheid des verstands". Toch schrijft de inspectie in 1809 dat 6 van de 7 scholen "zeer goed" zijn, alleen De Waal is "slecht". Inspecteur Numan houdt het eiland verder voor gezien; hij laat het toezicht over aan zijn Texelse opzieners - tot zijn vertrek in 1831 komt hij nog maar 1 keer op Texel. Een paar jaar later krijgt Den Burg de parti culiere school van Monsieur Verbeme erbij (1834) en De Cocksdorp een eerste openba re school (1837). En bij bezoek van de nieu we inspecteur Creighton krijgt zeeman- meester Zwaai van Oudeschild een pluim. Ook Den Burg doet het volgens hem goed, hoewel er 160 leerlingen in 1 lokaal zitten met 2 meesters. Op het standenschooltje van Verbeme zijn er maar 26. In Oosterend is er 1 meester voor 80 leerlingen, in het 4e rangs schooltje van Oost zitten 50 voorna melijk jonge kinderen in een nat en donker gebouw. De Waal is volgens Creighton armoedig, De Koog zelfs middeleeuws, met 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 14