9 Molenstraat, de plek waar de herberg Het Wapen van Texel stond levendiger wordende, daar uiteindelijk tus- schen den gemelden Heer Jan Simonsz Ran, aan de eene, en de gezegde Gebroeders Hassing, aan de andere zijde, eenen hevigen twist was ontstaan; waardoor de Comparan ten verhinderd waren geworden deszelver spel verder voortezetten, en alzoo ook als van zeiven in de gelegenheid waren gebragt om meer bepaaldelijk hunne aandacht op den twist te vestigen. Dat zij Comparanten dan ook als toen zeer duidelijk en dictinet hadden gehoord, dat de gemelde Heer Jan Simonsz Ran eerst tegen den meergenoemden Comelis Hassing en vervolgens tegen deszelfs broeder Pieter Hassing, onder een allerverschrikkelijkst vloeken en razen, hadde gezegd: 'Je bent een Schurk en een Schelm.Ja zelfs, tot af grijzen van de Comparanten en alle de ande re aanwezigen, en tot groot hartzeer van de gemelde Broeders Hassing, hun nog hadde toegevoegd: 'Je Vaar' (bedoeldende daarme de, ongetwijfeld, hunnen, voor eenigen tijd, overledenen Vader Pieter Hassing) 'was ook een Schurk en een Schelm. Dat verder de gezegde Jan Simonsz Ran door deszelfs gemelden zoon Jan Jansz Ran nog eenigszins in dezelfs woede van uitdruk kingen en gebaren was teruggehouden, en tevens de gemelde Gebroeders Hassing door de Comparanten en eenige der andere aanwezigen waren aangeraden geworden, om, ter voorkoming van verdere, anderszins te vrezen onheilen, liever de gemelde plaats te verlaten. Dat dien raad door de gezegde Gebroeders Hassing gereedelijk opgevolgd zijnde, daar door de twist dan ook van zeiven was geter- mineerd; doch dat, niettemin, de gemelde Heer Jan Simonsz Ran, ook na het vertrek van de gemelde Gebroeders Hassing, bij herhaling dergelijke calomnieuse en injurieu- se uitdrukkingen, zoo ten aanzien van hun- zelven, als met betrekking tot derzelver over leden vader gebezigd hadde. En verzochten en consenteerden zij Compa ranten dat daarvan aan de gemelde Pieter en Comelis Hassing zal worden uitgegeven acte. Gedaan en gepasseerd aan den Burg op Texel, voornoemd, ten kantore van ge melden Notaris, in tegenwoordigheid van Jacob Zuidewind, Landbouwer, en Mees Dis per, Sjouwerman, beide aan den Burg voor meld woonachtig, als expresselijk verzochte getuigen, den vijftienden Februarij achttien honderd zeventien; en hebben de voornoem de Comparanten, benevens de gemelde ge tuigen en Notahs, na gedane lezing, de te genwoordige Minute geteekend, dewelke gebleven is onder de bewaring en in het bezit van gemelde Notaris Simon Theodorus Beets. *Notaris Beets was in 1813 op Texel geko men en had zijn kantoor Weverstraat [101], Vanaf 1826 woonde zijn weduwe hier nog een jaar en daarna kocht notaris Bok het gebouw, waarin hij woonde en zijn kantoor had. Later kwam op het perceel de burge meesterswoning met een voortuin en daar naast de Julianastraat. Het gebouw wordt nu gebruikt door de belastingadviseur G.J. de Jonge. *Jan Sparenburg heeft tussen 1812 en 1818 op Texel ingewoond bij Jan Kleun Michielsz Helenius (Kloosterburen 1763-Bg 1818) en diens vrouw Aaltje Jansd Bakker (Bg 1769- Bg 1822). Zij woonden Parkstraat 10, waar nu de kantoorboekhandel van Langeveld de Rooy gevestigd is. *Jan Prikker is ook maar enige jaren op Texel geweest. Zijn werkgever was Geert Michielsz Helenius (Kloosterburen 1754-Bg 1845). Jan werkte in de bakkerij op de hoek

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 11