VAN DE REDACTIE 1NH0VD N1EV/WE LEDEN MEDEDELINGEN Een gevarieerd nummer ligt er voor u, met enkele grote artikelen. Geduldig speurwerk van Jaap Dijker resul teerde in een lange lijst van data, vindplaat sen en vinders van het eerste kievitsei op Texel, vanaf 1900. Curieus! Als dit nummer verschijnt is wellicht het eerste ei van 1999 gevonden! Verder een nog voor velen herkenbaar ver haal over de Niwin, de welzijnsstichting die tijdens de Politionele acties in Nederlands Indië (1946) "onze jongens in Indië" van ver rassingen voorzag. Simon Dros verhaalt hierover. Hij vult zijn verhaal aan met brie ven van Texelse jongens daar. Nan Huijsman beschrijft op zijn eigen grondi ge wijze het dempen van de Skilsloot in Oud- eschild rond 1926. "Van Vaarweg tot Straat weg". Een heel ander Oudeschild zie je op de foto's bij dit artikel. "Naar de Overkant" ging men al in de 15e eeuw om er aan universiteiten te studeren. Geen geringe onderneming in die tijden, zou je denken. Toch trokken verbazend veel Texelaars naar soms verre steden om hun kennis te vermeerderen. Gerard v.d. Kooi heeft zich erin verdiept. Wilt u weten of ie mand uit uw voorgeslacht in de lijst van Texelse studenten is opgenomen? Dat zal niet meevallen, want men bezigde toen geen achternamen, maar patroniemen die boven dien verlatijnst werden. Was Gerardus Fre- derici, die in 1442 in Rostock studeerde, mis schien een verre voorvader van Gerard F rits- zoon? Wie zal het zeggen. Zusterkringen: ontspanning, gezelligheid en blikverruiming voor vrouwen, maar ook steunpilaren voor kerk en dorpsgemeen schap. Door deze vrouwengroepen is in de loop der jaren heel wat (hand)werk verzet. Eén keer per jaar ging (gaat) men een dagje uit met de club. Een foto uit ons archief ver haalt over zo'n uitje van de Oudeschilder zusterkring (ca. 1937). Tessels Prate komt met anecdotes uit de omgeving van De Dennen. De zussen Irene en Monica Maas leverden stof en illustratie. Tot slot wensen we u veel genoegen met dit nummer (nr. 50!) en ontvangen graag uw reacties! Colofon1 Van het bestuur1 Van de redactie2 Inhoud 2 Nieuwe leden2 Mededelingen/reactie 2/3 Bibliotheeknieuws 3 Eerste kievitsei J. Dijker4 Niwin S. Dros9 Van Vaarweg tot Straatweg N. Huijsman17 Naar de Overkant G. v.d Kooi 21 Zusterkring Oudeschild S. Dros25 Tessels Prate G. Dros27 Perry Bakker, Schagen M. Eelman, De Koog D.J. de Graaf, Den Burg R. de Graaff, Den Burg Ben Haak, Den Burg J. Kalf, De Waal R.W. Kalusche, Den Burg Peter Lock, Oudeschild L. van Lubeck, Den Burg K. de Ridder, Den Hoorn H.A. Tas, Oosterend R. Terpstra, Den Burg Mw. E.A. v.d. Vliet, Castricum 0 Een gever, die anoniem wil blijven, schonk ons drie ingelijste tekeningen van Blok v.d. Velde, die inmiddels de wand van ons onder komen sieren. Onze dank is groot! 0 Op zaterdag 24 april van 10-16 uur zijn bibliotheek, archief en fotocollectie van onze vereniging opengesteld voor belangstellen den. U bent van harte welkom op Groeneplaats 10 "Tusse de Banke". 0 Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de dorpskrant van Oudeschild "Tusse óóst en west", brengt de Stichting Gemeen schap Oudeschild de bundel uit "Winkeltjes en kroegjes in Oudeschild (circa 1920-1940)" door J.J. Bakker, geïllustreerd door D.S. 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 4