Student in stadskleding (links) en in academische kledij. De stadskleding bestond uit een wambuis, waarover een kort kleed met brede schouders, en een nauwsluitende kousenbroek. De academische kledij was van klerikale oorsprong en reikte tot de voeten. De spitse tootschoenen en een cilindervormige vilten hoed onderstreepten de alge mene indruk van slankheid, kenmerkend voor de Bourgon dische kleding. Uit de Leuvense cursus door een Schots student, 1467. University Library, Aberdeen, Hs 109. hier ook de grens van deze bijdrage op ca. 1560 gesteld. Welnu, in Leuven melden zich in de periode 1485-1527 23.500 studenten, ofwel gemiddeld 700 per jaar. Ze zijn ver deeld over 4 faculteiten: medicijnen, theolo gie, rechten en vrije kunsten (de zgn."artes"). In 1442 al komt hier de eerste Tesselse stu dent; tot 1547 toe zullen er in totaal nog 40 volgen. Hoe oud waren de studenten? De inschrijvingsleeftijd varieert, maar er zijn er die daar al met 11 jaar beginnen. Middelbare scholen, zoals wij die in velerlei vormen ken nen, ontbraken in die tijd. De meeste studen ten waren bemiddeld; dat moet ook wel, want je draaide zelf voor de kosten op. Een enkeling had een rijke sponsor, een parti culiere of een kerkelijke bron. En achter som mige namen staat "pauper", een arme student dus. Geen wonder, dat er aparte les sen werden gegeven in het schrijven van be delbrieven. Lezers van Spiegel Historiael her inneren zich misschien de bijdragen over het Leuvens studentenleven. De universiteitsbevolking was overigens een staat in de staat: ze hadden hun eigen gezag, hun eigen wetten en rechters. Daarover had de burgerrechter niets te zeggen. En elke student ondertekende bij zijn entree een ver klaring dat hij zich aan die wetten onderwierp. Tenslotte was voor mij, Gerard, zoon van Frits (van der Kooi), grappig dat de eerste inschrijving er ook een was van een Gerard, 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 24